Medicamentele bine promovate, cele mai cumpărate. Românii achiziționează cu 30% mai multe medicamente fără rețetă față de europeni
Românii cumpără cu 30% mai multe medicamente fără rețetă față de europenii din țările vecine. Se întâmplă, pe de-o parte, din cauza reclamelor la aceste produse, care abundă spațiul publicitar, pe de alta, din cauza educației medicale scăzute și a fricii de a merge la medic, spun specialiștii.