”Generația de Aur” a învins Legendele Lumii, în meciul de retragere. Panduru, Hagi și Gâlcă au marcat pentru România

Generația de Aur a României a jucat pentru ultima oară împreună, sâmbătă, 25 mai, în "meciul de retragere" contra selecționatei Legendelor Lumii. Naționala care a adus atâtea bucurii românilor, la Mondialul din 1994, a câștigat cu 3-2, după ce a fost condusă la două goluri diferență de selecționata antrenată de celebrul Jose Mourinho.

Meciul de adio al Generației de Aur a avut și un moment emoționant în minutul 3, când jocul s-a oprit pentru a ține un moment de reculegere în memoria lui Daniel Prodan, fundașul naționalei care a murit în anul 2016, la 44 de ani. Pe teren a jucat fiul său, Răzvan Prodan, care a purtat tricoul cu numărul 3 al tatălui său.

• Golurile naționalei României au fost marcate de Basarab Panduru (40'), Gheorghe Hagi (65') și Constantin Gâlcă (72'). Pentru Legendele Lumii au marcat Rivaldo (21') și Pandev (28').

Meciul de adio al Generației de Aur a fost un adevărat festival. Pe Arena Națională plină ochi, echipa Legendelor Lumii a deschis scorul în minutul 21, prin brazilianul Rivaldo, cu un șut superb care l-a învins pe Prunea. După doar șapte minute, Tricolorii au mai primit un gol, prin macedoneanul Goran Pandev.

"Regele" Hagi a ridicat tribunele în picioare în minutul 35, dar Dida a reușit să respingă șutul său. Generația de Aur a redus diferența în minutul 40, când Basarab Panduru l-a învins pe Dida cu un șut plasat, din pasa lui Hagi.

În repriza secundă, portarul Bogdan Stelea a avut intervenții miraculoase în fața lui Stoichkov. România a egalat în mintul 65, iar cel care a egalat a fost chiar Hagi, din lovitură de pedeapsă. Tabela a fost închisă de Constantin Gâlcă, în minutul 72, din pasa lui Dorinel Munteanu, iar Generația de Aur - Legendele Lumii s-a încheiat 3-2.

Știrea inițială:

La 30 de ani de la cea mai mare performanță a echipei naționale a României, un loc 5 la Cupa Mondială din 1994, "Generația de Aur" a "Tricolorilor" joacă un meci aniversar, numit "Pentru ultima dată împreună".

25 mai 2024 este data care consemnează această aniversare istorică, iar partida de pe Arena Națională, așa cun era de așteptat, se dispută cu casa închisă. Peste 54.000 de bilete au fost vândute.

• Prețurile biletelor au variat între 40 de lei + taxe și 250 de lei + taxe.

Meciul de adio al "Generației de Aur"

Naționala România 1994 joacă împotriva unei selecționate mondiale, care are în componență nume de excepție. La București au ajuns staruri care au marcat istoria fotbalului, printre care brazilianul Rivaldo, francezul Karembeu, bulgarul Stoichkov, finlandezul Litmanen sau portughezul Nuno Gomes.

Selecționata mondială are și un antrenor pe măsură, celebrul Jose Mourinho, în timp ce pe banca "Tricolorilor" va fi nimeni altul decât Anghel Iordănescu.

Partida va fi condusă la centru de Ion Crăciunescu, cel mai titrat arbitru român din istorie. În 1995, el a arbitrat finala Champions League, dintre AC Milan și Ajax, câștigată de "Lăncieri" cu 1-0.

• Imnul României va fi intonat de Monica Anghel.

• Corneliu Papură
  • Răzvan Prodan (fiul regretatului Daniel Prodan)

CM SUA 1994: naționala României a dat recital

În 1994, echipa națională de fotbal a României a realizat cea mai mare performanță din istoria sa. "Tricolorii" au jucat în sferturile de finală ale acelei competiții care s-a disputat în SUA și au pierdut cu Suedia, la loviturile de departajare. În drumul spre sferturi, jucătorii noștri au eliminat Argentina în optimi, cu 3-2. O Argentină care nu a beneficiat de aportul lui Maradona. În timpul Cupei Mondiale din SUA, Diego Maradona a fost depistat pozitiv la efedrină și a fost exclus de la turneul final.

Partida cu Suedia a intrat în istorie și pentru un moment care ne-a costat scump: acea gafă a portarului Florin Prunea, care a scăpat din mâini mingea, iar Kenneth Anderson a înscris. După cum spuneau specialiștii acelor vremuri, dacă nu ar fi fost acea gafă, România ar fi putut juca o finală uriașă cu Brazilia, care a și câștigat turneul în 1994.

De altfel, România, alături de Columbia, a fost considerată echipa care a jucat cel mai frumos fotbal de la Cupa Mondială 1994. Prezentă atunci pentru a şasea oară la turneul final, echipa naţională de fotbal a României s-a remarcat și cu rezultatul de 3-1 împotriva Columbiei marelui Carlos Valderrama.

• La Mondialul din 1994, naționala României a marcat 10 goluri.

Cupa Mondială 1994 a fost a 15-a ediție a competiției, iar brazilienii, cu jucători precum Romario, care a fost desemnat cel mai bun fotbalist al competiției, Bebeto, Dunga sau Branco, au triumfat pentru a patra oară, la o distanță de 24 de ani de la ultimul lor succes, cel de la Mondialul din 1970, care s-a jucat în Mexic și unde o altă generație specială a României a impresionat. Este vorba despre Generația Guadalajara, așa cum a fost ea numită și din care făceau parte legende precum Mircea Lucescu, Cornel Dinu, Florea Dumitrache sau Radu Nunweiller.

La Mondialul din 1994, Suedia, care a lăsat acasă România, a terminat pe locul 3, după o victorie cu Bulgaria lui Hristo Stoichkov, în finala mică. "Tricolorii" au făcut parte atunci dintr-o grupă cu Elveția, Columbia și țata gazdă, SUA.

Finala Cupei Mondiale din 1994, care s-a disputat între Brazilia și Italia, a fost și ea una dramatică. S-a decis la loviturile de departajare, iar penalty-ul ratat de Roberto Baggio a rămas în istorie.

Un eveniment nefericit care a marcat acea Cupă Mondială a fost și asasinarea lui Andres Escobar. Fundașul columbian a dat un autogol în meciul cu SUA și a fost împușcat într-o suburbie din Medellin.