A fost extins codul roșu de caniculă în România. De luni, aproape toată țara intră sub alertă. Până atunci, însă, temperaturile cresc treptat.
Avertizări meteorologice de temperaturi maxime extreme, în România
ANM a emis avertizări meteorologice de temperaturi maxime extreme, valabile pentru municipiul București și județul Ilfov, după cum urmează:
🟡 cod galben, valabil 27.06.2026, ora 10:00, până duminică, 28.06.2026, ora 10:00;
🟠 cod portocaliu, valabil 28.06.2026, ora 10:00, până luni, 29.06.2026, ora 10:00;
🔴 cod roşu, valabil de luni 29.06.2026, ora 10:00, până miercuri, 01.07.2026, ora 10:00.
Știrea inițială:
ANM: Cod roșu de caniculă în trei sferturi din țară
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis, sâmbătă, o nouă avertizare Cod roșu de caniculă extremă, valabilă de luni dimineața până miercuri, în trei sferturi din țară, inclusiv în București. În intervalul 29 iunie 2026, ora 10:00 - 1 iulie 2026, ora 10:00, în Banat, Crișana, Maramureș, Transilvania, Moldova, Oltenia și în jumătatea vestică a Munteniei se vor înregistra temperaturi maxime extreme, comparabile cu recordurile absolute ale lunii iunie, disconfortul termic va fi deosebit de accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități.
Maximele termice vor fi cuprinse între 35 și 41 de grade, cu cele mai ridicate valori în Banat și Crișana, iar nopțile vor fi tropicale, cu minime ce se vor situa, în general, între 17 și 25 de grade.
De asemenea, în aceeași perioadă, va fi Cod portocaliu de căldură intensă, caniculă, nopți tropicale și disconfort termic accentuat în Dobrogea și în jumătatea estică a Munteniei, unde ITU va depăși pragul critic de 80 de unități. Temperaturile maxime se vor situa de la 32 de grade, în Delta Dunării, și până la 38 de grade în restul zonelor. În același timp, nopțile vor fi tropicale, cu minime ce se vor situa între 20 și 24 de grade. Meteorologii precizează că, în după-amiaza și în seara zilei de marți, gradul de instabilitate atmosferică va fi în creștere mai ales în zonele de deal și de munte.
Sursa foto: meteoromania.ro
Oana Păduraru, meteorolog ANM: „Astăzi, mai afectate de valorile de temperatură foarte ridicate ce vor depăși pragul caniculei, adică 35 de grade Celsius la umbră, vor fi regiunile intracarpatice, adică Banat, Crișana, Maramureș, Transilvania, unde sunt de așteptat valori termice în general între 33 - 37 grade Celsius, izolat chiar în jurul a 38 de grade. În restul zonelor, aflate sub cod galben astăzi, temperaturile vor ajunge la pragul caniculei, dar pe anii mai restrânse, adică la 35 grade Celsius, iar disconfortul termic de asemenea va fi în accentuare în cursul după-amiezei. Însă cel mai important este și faptul că noaptea, temperaturile tind să rămână peste 20 grade Celsius, ceea ce înseamnă că vorbim deja de noi tropicale.
Mâine (duminică), valul de căldură se intensifică în jumătatea nordică a țării. Unde avem emis codul roșu, vom ajunge în special în zona Crișanei, în zona Maramureșului și nord-vestul Transilvaniei, până spre valori de 39-40 grade Celsius, ne așteptăm ca aici disconfortul termic să fie deosebit de accentuat, dar și în restul țării, în județele aflate sub cod portocaliu și pe arii foarte restrânse sub cod galben, vom avea parte de temperaturi frecvent peste 35 de grade și de asemenea cu disconfort termic în accentuare în cursul după-amiezei. La începutul săptămânii viitoare, din punct de vedere termic, continuă să se intensifice valul de căldură. Vom avea parte de temperaturi foarte ridicate și totodată și de disconfort termic în creștere în aproape toate zonele țării.”, a explicat aceasta, în direct la Euronews România.
