UPDATE. Semifinalele Champions League 2023/2024: Borussia Dortmund - PSG și Real Madrid - Bayern Munchen

Se știu semifinalele Ligii Campionilor, ediția 2023/2024: Borussia Dortmund - PSG și Real Madrid - Bayern Munchen.

Semifinalele sunt programate pentru 30 aprilie/1 mai (tur) și 7/8 mai (retur).

Finala Champions League 2024 se joacă pe 1 iunie, la Londra.

Sferturile de finală Champions League 2023/2024: rezultate

RETUR

16 aprilie 2024

• Barcelona - PSG 1-4 (4-6 cumulat)
  • Borussia Dortmund - Atletico Madrid 4-2 (5-4 cumulat)

17 aprilie

• Manchester City - Real Madrid 1-1 (3-4 după lovituri de departajare) (4-5 cumulat)
  • Bayern Munchen - Arsenal 1-0 (3-2 cumulat)

Manchester City - Real Madrid 1-1, 3-4 după lovituri de departajare

Manchester City și Real Madrid au oferit un suspans maxim în returul de pe Etihad. După 2-2 în tur, a foat egalitate și în retur, 1-1. Rodrygo a deschis scorul pentru madrileni în minutul 12, iar englezii au răspuns repede, dar Haaland a avut ghinion și a nimerit bara. Manchester City a egalat în minutul 74, prin Kevin de Bruyne, așa că meciul a intrat în prelungiri, unde nu s-a marcat. Au urmat loviturile de departajare, acolo unde Rudiger a înscris golul decisiv și a calificat-o pe Real Madrid în semifinale. De la britanici, au ratat Bernardo Silva și Kovacic, în timp ce de la madrileni, a ratat Modric.

Bayern Munchen - Arsenal 1-0

În celălalt meci de miercuri, Bayern Munchen s-a impus cu 1-0 în fața lui Arsenal, după un 2-2 spectaculos în tur. Goretzka a fost aproape să deschidă scorul pentru bavarezi în minutul 47, dar a lovit transversala, iar în minutul 63, Kimmich a marcat pentru Bayern. Scorul final a fost 1-0, iar Bayern va întâlni Real Madrid în semifinale. Turul va fi pe 4 aprilie, iar returul, pe 7 mai. Cele două s-au întâlnit ultima dată în 2018, tot în semifinale, când Madridul a mers mai departe.

Barcelona - PSG 1-4

După spectacolul din meciul tur, a fost din nou recital pe teren, la meciul Barcelona - PSG, din sferturile Champions League. Arbitrată de românul Istvan Kovacs, partida a început cu un gol marcat rapid, în minutul 12. L-a reușit Barcelona, prin Raphinha. După nici jumătate de oră de joc, românul Kovacs l-a eliminat pe Ronald Araujo, iar din acel moment, catalanii au avut de suferit. În minutul 40, Dembele a egalat pentru parizieni, iar în minutul 54, "torpila" lui Vitinha i-a adus în avantaj pe francezi. La scurt timp, Istvan Kovacs l-a eliminat și pe antrenorul catalanilor, Xavi, pentru proteste, iar apoi a dictat penalty pentru PSG. Mbappe a marcat de la punctul cu var, iar PSG avea 3-1. Tot el a închis tabela în minutul 89, iar Barcelona - PSG s-a terminat 1-4. Astfel, parizienii sunt în semifinalele Champions League.

Dortmund - Atletico Madrid 4-2

A fost spectacol și în meciul Borussia Dortmund - Atletico Madrid. După acel 2-2 din tur, de această dată s-au marcat șase goluri. Balul a fost deschis cu câte o ratare uriașă de ambele părți, însă cei care au marcat primii au fost nemții. A făcut-o Brandt, în minutul 34. Peste doar cinci minute, Dortmund a mai marcat o dată, prin Maatsen. Madrilenii au redus diferența în debutul reprizei secunde, ajutați de autogolul lui Hummels, iar în minutul 64, au egalat, prin Correa. Până la final, Fullkrug a marcat golul al treilea pentru Borussia, iar Sabitzer a stabilit scorul final, Dortmund - Atletico 4-2. Astfel, nemții s-au calificat în semifinale, acolo unde vor întâlni PSG.

PSG - Barcelona 2-3

Devenit deja un clasic în Champions League, meciul PSG - Barcelona a oferit din nou spectacol în prima manșă a sferturilor de finală din această ediție. Pe Parc des Prices, catalanii au fost prima dată aproape de gol în minutul 20, când mingea trimisă de Lewandowski a fost scoasă de pe linia porții de Mendes.

Barcelona a deschis scorul în minutul 37, prin execuția frumoasă a lui Raphinha, însă PSG a egalat în debutul părții secunde, prin Dembele, care și-a învins fosta echipă. După doar trei minute, parizienii au făcut 2-1 prin execuția lui Vitinha și au nimerit apoi transversala la șutul lui Barcola. Același Raphinha a reușit dubla în minutul 62, cu un voleu de zile mari și scorul era din nou egal. Dembele a nimerit și el bara, iar în minutul 77, Christensen a stabilit scorul final, cu o lovitură de cap: PSG - Barcelona 2-3.

Atletico Madrid - Borussia Dortmund 2-1

În celălalt duel al serii de miercuri, Atletico Madrid a arătat de ce era neînvinsă de 16 meciuri pe teren propriu în Champions League. Nu a pierdut nici acum, în cel de-al 17-lea, în fața Borussiei Dortmund.

Rodrigo De Paul a deschis scorul în minutul 4, iar Lino a făcut 2-0 în minutul 32, după o gafă a defensivei nemților. Același Lino a mai ratat o ocazie uriașă, însă Dortmund a marcat, în cele din urmă, prin Haller, în minutul 81, iar Atletico - Dortmund s-a terminat 2-1.

Real Madrid - Manchester City 3-3

Considerat "finala din sferturile Champions League", Real Madrid - Manchester City nu a dezamăgit. Marți, cel mai așteptat duel al sferturilor a început furtunos, cu un gol marcat după nici două minute. Bernardo Silva a deschis scorul pentru Manchester City dintr-o lovitură liberă executată pe jos, care l-a surprins pe portarul Lunin.

Doar zece minute a ținut avantajul englezilor, pentru că șutul lui Camavinga, din afara careului, a fost deviat în poartă de către căpitanul Ruben Dias. Madridul a trecut în avantaj după alte două minute, prin acțiunea lui Rodrygo din minutul 14.

În partea secundă, City a egalat la 2, după ce Foden a șutat direct în vinclu, iar la scurt timp, în minutul 71, Gvardiol a semnat și el o minunăție de gol pentru englezi, după un marcaj larg al madrilenilor. Peste 8 minute, a venit alt mega-gol. Realul a egalat la 3 din șutul-bombă al lui Valverde, iar Real Madrid - Manchester City s-a terminat 3-3.

Arsenal - Bayern 2-2

În celălalt duel al serii de marți, Arsenal - Bayern se anunța un spectacol de zile mari, mai ales după ultimele întâlniri directe în meciurile oficiale, care s-au încheiat cu același scor, 5-1 pentru nemți.

Londonezii, în mare formă după două victorii la rând și lideri detașați în Premier League, au deschis scorul în minutul 12, prin șutul perfect plasat al lui Saka, însă nu au putut ține de avantaj mai mult de cinci minute, atunci când Gnabry a egalat. Ba mai mult, bavarezii au preluat conducerea prin penalty-ul obținut de Sane și transformat de Kane. În minutul 76, Trossard a egalat pentru Arsenal, cu un șut din interiorul careului și a stabilit scorul final, Arsenal - Bayern 2-2.

Returul celor două meciuri va avea loc peste o săptămână.

12 martie 2024

• Arsenal - FC Porto 1-0 (4-2 după penaltiuri)
  • Barcelona - Napoli 3-1

13 martie 2024

• Atletico Madrid - Inter 2-1 (3-2 după penaltiuri)

Programul grupelor Champions League, sezonul 2023/2024

Meciurile contând pentru faza grupelor Ligii Campionilor încep pe 19 septembrie și se vor termina pe 13 decembrie.

• Etapa 1: 19–20 septembrie 2023
  • Etapa 2: 3–4 octombrie 2023
  • Etapa 3: 24–25 octombrie 2023
  • Etapa 4: 7–8 noiembrie 2023
  • Etapa 5: 28–29 noiembrie 2023
  • Etapa 6: 12–13 decembrie 2023

Tragerea la sorți pentru stabilirea meciurilor din optimile de finală va avea loc pe 18 decembrie, urmând ca meciurile să se joace pe 13/14/20/21 ianuarie 2024 (tur) și 5/6/12/13 martie 2024 (retur).

Tragerea la sorți pentru stabilirea sferturilor de finală și a semifinalelor va avea loc pe 15 martie 2024.

Sferturile se vor juca pe 9/10 aprilie 2024 (tur) și 16/17 aprilie 2024 (retur).

Semifinalele sunt programate pe 30 aprilie/1 mai 2024 (tur) și 7/8 mai 2024 (retur).

Finala UEFA Champions League 2023/2024 se va juca pe 1 iunie 2024, pe stadionul Wembley, din Londra.

Știrea inițială:

Grupele UEFA Champions League, sezonul 2023-2024, se stabilesc astăzi. Tragerea la sorțiare loc de la ora 19:00, la Monaco. Cele 32 de echipe care intră în competiție au fost împărțite în patru urne valorice. După tragerea la sorți pentru grupele Champions League 2023/2024, se vor forma opt grupe a câte patru echipe.

Echipele care provin din aceeași țară nu vor putea juca una împotriva celeilalte până în faza sferturilor de finală.

Manchester City a câștigat ultima ediție a UEFA Champions League, după finala jucată împotriva lui Inter Milano.

Regulile tragerii la sorți pentru grupele Champions League 2023/2024

Pentru tragerea la sorți a fazei grupelor, cele 32 de cluburi implicate sunt repartizate în patru grupe de câte opt echipe.

Prima urnă cuprinde deținătoarea titlului (Manchester City), deținătoarea titlului UEFA Europa League (Sevilla) și campioanele naționale ale Spaniei (Barcelona), Italiei (Napoli), Germaniei (Bayern Munchen), Franței (PSG), Portugaliei (Benfica) și Țărilor de Jos (Feyenoord).

Celelalte trei urne sunt compuse în funcție de clasamentul coeficienților cluburilor stabilit la începutul sezonului.

Pentru a se asigura că echipele împerecheate din aceeași țară joacă în zile separate, conform principiilor de împerechere menționate mai sus, cele opt grupe se vor distinge prin culoare: grupele de la A la D vor fi roșii, iar grupele de la E la H vor fi albastre.

Atunci când un club împerecheat este repartizat, de exemplu, într-una dintre grupele roșii (A, B, C sau D), celălalt club împerecheat - odată ce a fost extras la sorți - va fi repartizat automat într-una dintre cele patru grupe albastre (E, F, G sau H).

Grupele roșii și grupele albastre vor juca în mod obligatoriu în două secvențe de meciuri diferite.