Îți recomandăm să încerci și aplicația Euronews România!

Farul Constanța, eliminată din Champions League încă din primul tur. Echipa lui Hagi a pierdut cu 0-3 în fața Sheriff Tiraspol

Campioana României la fotbal, Farul Constanța, a fost eliminată încă din primul tur preliminar al Ligii Campionilor de către Șerif Tiraspol.

Campioana Republicii Moldova a câștigat meciul retur cu 3-0, după prelungiri, și a trimis echipa lui Gică Hagi în turul doi preliminar al Conference League, acolo unde Farul va întâlni formația Urartu, campioana Armeniei.

Este al doilea sezon la rând în care campioana României părăsește preliminariile Ligii Campionilor încă din primul tur.

Anul trecut, CFR Cluj era eliminată de Pyunik Erevan, campioana Armeniei de la acel moment.

CFR Cluj, FCSB și Șepși sunt celelalte echipe din România care vor juca în turul doi preliminar din Conference League.

Meciurile tur sunt programate la mijlocul săptămânii viitoare.

Sheriff Tiraspol va juca în al doilea preliminar al Ligii Campionilor cu Maccabi Haifa, care a câştigat ambele partide ale dublei cu Hamrun Spartans, 4-0 în Malta şi 2-1 în Israel.

Farul va juca în turul secund preliminar al Europa Conference League cu învinsa dintre Urartu şi Zrinjski.

Zrinjski Mostar (Bosnia) a câştigat în deplasare cu Urartu, scor 1-0, în prima manşă, dar manşa a doua a intrat în prelungiri, după ce armenii aveau 2-1 după cele 90 de minute regulamentare.

FC Sheriff Tiraspol - FCV Farul Constanţa 3-0 (1-0, 1-0), după prelungiri