Meniu de accesibilitate

Opțiuni principale

Gestionați

Mărimea textului
x1.0
Spațierea textului
x1.0
Spațierea literelor
x1.0
Spațiere înălțime
x1.5

Canicula dă peste cap circulația trenurilor în țară: întârzieri și de aproape patru ore la Gara de Nord

Canicula dă peste cap circulația feroviară. În Gara de Nord din București sunt înregistrate întârzieri la sosirea și plecarea mai multor trenuri. CFR a avertizat că temperaturile extreme pot afecta traficul feroviar, iar călătorii sunt nevoiți să așteapte în căldură, pe peroanele încinse.

CFR, întârzieri mai mari din cauza caniculei

Călătorii sunt nemulțumiți de întârzierile uriașe, mai ales în aceste condiții de caniculă.

Călător: Bătaie de joc. Întârziere, căldură.

Cât ați stat?

50 de minute.

Aștept de ceva timp, o oră și ceva nu e puțin, mai ales pe căldura asta. E greu.

Am și ventilator, apă, șapcă, ochelari și evantai. Chiar m-am pregătit, că a fost avertizare la televizor de cum să ne ferim de caniculă.

În contextul avertizărilor meteo, au fost impuse restricții de viteză pe căile ferate. Trenurile vor circula cu viteză mai redusă în perioadele cu temperaturi ridicate pentru desfășurarea circulației în condiții de siguranță. CFR a anunțat încă de vineri că s-ar putea să fie întârzieri în țară din cauza căldurii.

La Galați, 220 de minute, dar există posibilitatea să mai pună vreo 10 minute peste cele 220.

Maia Bondici, jurnalistă Euronews: „Cel mai mare timp de așteptare se înregistrează, momentan, la trenul din Craiova. 235 de minute au de așteptat cei care ar fi vrut să ajungă în urmă cu câteva ore aici, în București. Însă, totul este relativ, timpii se modifică de la un minut la altul.”

Probleme vor fi și în următoarele zile. Meteorologii au anunțat cod roșu de caniculă în aproape toată țara.

Oana Catrina, meteorolog ANM: „Valul de căldură intensă se extinde, cuprinde cea mai mare parte a țării, astfel că cea mai mare parte a țării se va afla sub incidența unei avertizări cod roșu privind temperaturile extreme. Se vor înregistra temperaturi maxime extreme, comparabile cu recordurile absolute ale lunii iunie, iar temperaturile maxime vor fi cuprinse între 35 și 41 de grade.”

Temperatura maximă înregistrată vreodată în România în luna iunie este de 42°C. Această valoare a fost atinsă la stația meteorologică Oravița în 29 iunie 1938. În București, recordul de căldură pentru această lună este de 40,3°C, înregistrat în 1918.

ARTICOLE DIN ACEEAȘI CATEGORIE

Canicula dă peste cap circulația trenurilor în țară: întârzieri și de aproape patru ore la Gara de Nord