Iranul acuză NATO de implicare directă în ofensiva militară lansată de Statele Unite și Israel împotriva sa, după declarațiile făcute de secretarul general al Alianței, Mark Rutte, despre folosirea unor baze europene în timpul operațiunii „Epic Fury”.
Purtătorul de cuvânt al Ministerului iranian de Externe, Esmail Baghaei, a susținut că afirmațiile lui Rutte reprezintă o dovadă clară a „complicității active” a NATO într-un „război de agresiune ilegal” împotriva Iranului.
Reacția a venit după ce șeful NATO a declarat, într-un interviu acordat Fox News, că sute de avioane americane au decolat de pe baze din Italia pentru a sprijini operațiunea militară israeliano-americană începută pe 28 februarie.
Potrivit lui Mark Rutte, și România a avut un rol logistic în cadrul acestor operațiuni. El a afirmat că aeroportul din București și-ar fi redus temporar zborurile comerciale pentru a permite desfășurarea unor curse de aprovizionare folosite de armata americană. De asemenea, secretarul general al NATO a spus că, pe durata conflictului, între 4.000 și 5.000 de misiuni aeriene americane au fost operate de pe baze aflate în Europa.
Într-un mesaj publicat pe platforma X, Esmail Baghaei a susținut că Mark Rutte a indicat în mod explicit Italia și România drept state care au participat la agresiunea împotriva Iranului. Oficialul iranian a cerut acestor țări, dar și altor state europene care ar fi sprijinit operațiunea americano-israeliană, să explice „propriilor cetățeni și lumii întregi” de ce au ales să se asocieze unui asemenea demers.
Declarațiile lui Rutte au stârnit reacții și în Italia. Ministerul italian al Apărării a transmis miercuri că afirmațiile secretarului general al NATO sunt „complet înșelătoare” și a subliniat că autoritățile de la Roma au permis folosirea bazelor de pe teritoriul italian doar pentru zboruri tehnice și logistice, nu pentru misiuni de luptă.
