Un plan de evacuare a sutelor de nave comerciale blocate în Golf, la bordul cărora se află aproximativ 11.000 de navigatori, este în curs de desfășurare după acordul de încetare a focului dintre Iran și Statele Unite, a anunțat marți Organizația Maritimă Internațională (OMI), agenția ONU responsabilă de siguranța navigației, scrie Reuters.
Potrivit instituției, operațiunea vizează reluarea trecerii prin Strâmtoarea Ormuz, una dintre cele mai importante rute maritime pentru transportul global de petrol și gaze, blocată în contextul escaladării tensiunilor din regiune.
- Teheranul vrea taxe pentru tranzitul prin Strâmtoarea Ormuz după redeschiderea rutei maritime
- SUA ridică blocada navală asupra Iranului. Liderul suprem, Mojtaba Khamenei, spune că Trump a încheiat acordul „din disperare”
- JD Vance: „Vom ajunge la un acord bun cu Iranul”. Vicepreședintele SUA spune că ridicarea sancțiunilor depinde de respectarea angajamentelor asumate
„Am început acum să contactăm navele pentru a începe evacuarea”, a declarat un purtător de cuvânt al OMI, fără să ofere deocamdată un calendar clar pentru finalizarea operațiunii.
Reprezentanții agenției ONU susțin că au fost obținute garanțiile de siguranță necesare și că au fost verificate condițiile de navigație pentru desfășurarea în siguranță a tranzitului prin strâmtoare.
Într-un comunicat, secretarul general al OMI, Arsenio Dominguez, a precizat că operațiunea se va desfășura în coordonare strânsă cu Iranul, Omanul, celelalte state riverane, Statele Unite și industria maritimă internațională.
Strâmtoarea Ormuz este un punct strategic pentru comerțul mondial cu energie, iar orice perturbare a traficului în această zonă are efecte imediate asupra piețelor internaționale. Blocajul din ultimele zile a afectat sute de nave și mii de marinari rămași în așteptare în apele Golfului.
