Urmează zile caniculare pe litoral, unde temperaturile vor urca până la 34 de grade Celsius. De altfel, județul Constanța se află sub cod galben, iar la malul mării, chiar dacă briza atenuează senzația de arșiță, disconfortul termic este totuși ridicat.
La primele ore ale dimineții, pe plajă erau deja 28 de grade Celsius, iar termometrele au urcat rapid spre 31. Sub razele fierbinți ale soarelui, briza mării nu se mai simțea deloc. Marea, cu o temperatură de 20-22 de grade Celsius, a fost refugiul din calea căldurii, însă puțini știu că în astfel de zile, o simplă bălăceală în valuri poate ascunde riscuri.
Mihăiță Chiru, salvamar: Este o mare diferență dintre apa rece și căldura de afară. Trebuie să intre treptat, să se obișnuiască cu apa și este foarte recomandabil să nu intre singuri.
Și hidratarea este foarte importantă.
Andrei Păduraru, reprezentant punct prim ajutor: Dacă în mod normal este recomandat să bem doi litri pe zi, fiind la plajă, fiind canicula, este normal să bem mai multă apa - undeva pe la trei litri.
Specialiștii recomandă și evitarea expunerii la soare între orele 11 și 16, acoperirea capului, dar și folosirea cremelor de protecție cu factor ridicat.
Turistă: SPF, clar, fără SPF nu plecăm.
Reporter: Ce factor de protecție?
Turistă: 50 pentru față, 30 pentru corp, momentan.
Turistă: La soare nu rezist mult. În jur de 11 - 12 plecăm. Mâncăm, servim ceva și mai târziu, pe la 16:00, revenim.
Turistă: Apă pentru hidratare în primul rând, mâncărică, umbrelă, lotiune de plajă, tot ce trebuie. Să fim chibzuiți un pic, să nu exagerăm pentru că ultravioletele sunt cam periculoase acum.
De protecție au nevoie și animalele de companie. Caniculă va fi și în zilele următoare la mare. Cele mai mari temperaturi se vor înregistra în primele zile ale săptămânii viitoare, între 34 și 36 de grade Celsius.
