România este împărțită între caniculă și furtuni în aceste zile. În unele județe, temperaturile vor ajunge la 34 de grade Celsius, în timp ce în altele sunt așteptate vijelii și chiar grindină.
Meteorologii spun că astfel de fenomene extreme vor fi tot mai dese.
„Rămân fenomene de instabilitate atmosferică și pe parcursul zilei de astăzi. De altfel, a fost emisă și este în vigoare o atenționare meteorologică de cod galben ce vizează aceste fenomene.
Din nou, în cea mai mare parte a Olteniei, în nordul și estul Munteniei, toate zonele montane și Banatul acolo încă ne așteptăm ca astfel de fenomene să deviă mai intense cu precădere după-amiază și spre seară.
Astfel încât să determine cantități de apă mai însemnate peste 40-50 de l/mp, în aceeași măsură și căderi de grindină.
Mai mult decât atât se mai păstrează temperaturi deosebit de ridicate. În Crișana, în Maramureș, în Banat în nordul și centrul Transilvaniei, precum și în sudul Moldovei și în estul Munteniei vom avea parte de temperaturi maxime de 30 până la 33 de grade Celsius.”, a declarat meteorologul ANM, Alina Șerban.
