Meniu de accesibilitate

Opțiuni principale

Gestionați

Mărimea textului
x1.0
Spațierea textului
x1.0
Spațierea literelor
x1.0
Spațiere înălțime
x1.5

România, sub val de caniculă. Cod portocaliu pentru 11 județe și avertizări Cod galben în restul țării

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis noi atenționări Cod galben de vreme călduroasă, precum și o alertă Cod portocaliu de caniculă pentru 11 județe, valabile joi și vineri, citează Agerpres.

Un nou Cod galben intră în vigoare vineri

Potrivit sursei citate, pe parcursul zilei de joi, între orele 12:00 - 21:00, va fi Cod galben de temperaturi deosebit de ridicate, caniculă și disconfort termic în cea mai mare parte a țării.

Astfel, în Banat, Crișana, Maramureș, Oltenia, Muntenia, Dobrogea, în cea mai mare parte a Transilvaniei și în sudul și estul Moldovei se vor înregistra temperaturi deosebit de ridicate pentru această dată.

Maximele termice vor fi cuprinse între 30 și 35 de grade, cu cele mai mari valori în vest și nord-vest, unde izolat va fi caniculă. Disconfortul termic va fi accentuat în zonele de câmpie, unde indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge și depăși ușor pragul critic de 80 de unități.

De asemenea, vineri, în intervalul orar 12:00 - 21:00, va fi în vigoare un al doilea Cod galben de vreme călduroasă în Oltenia, Muntenia, Dobrogea, Moldova, în sudul Banatului și local în Transilvania, unde se vor înregistra maxime între 30 și 34 de grade. Totodată, ITU va atinge și depăși ușor pragul critic de 80 de unități în zonele de câmpie și pe alocuri în cele de deal.

Conform prognozei de specialitate, tot pe parcursul zilei de vineri, un Cod portocaliu de temperaturi deosebit de ridicate, caniculă și disconfort termic accentuat va afecta județele Timiș, Arad, Bihor, Satu Mare, Maramureș, Sălaj, Cluj, Alba, Hunedoara, Bistrița-Năsăud și Mureș.

În aceste zone, ITU va depăși pragul critic de 80 de unități, iar maximele termice se vor situa între 33 și 37 de grade, cu cele mai ridicate valori în Câmpia de Vest.

Cum va fi vremea în București

Meteorologii anunță că valul de căldură va persista în Capitală până luni dimineață. Temperaturile maxime vor urca treptat de la 31-33 de grade joi la aproximativ 35 de grade duminică, iar disconfortul termic va fi ridicat pe tot parcursul intervalului.

Indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge sau va depăși pragul critic de 80 de unități, iar cerul va fi predominant senin, cu înnorări temporare doar în după-amiaza zilei de joi. Vântul va sufla slab și moderat.

Potrivit ANM, Bucureștiul se va afla sub două avertizări Cod galben de vreme deosebit de caldă, joi și vineri, iar în perioada 27 iunie, ora 10:00 – 29 iunie, ora 10:00, va fi vizat de o informare de caniculă, pe fondul temperaturilor ridicate și al disconfortului termic accentuat.

ARTICOLE DIN ACEEAȘI CATEGORIE

România, sub val de caniculă. Cod portocaliu pentru 11 județe și avertizări Cod galben în restul țării