După anunțul președintelui iranian legate de compromisul privind arma nucleară, A venit rândul șefului diplomației de la Teheran să precizeze că există „un progres major”. Într-o postare pe rețelele de socializare, Abbas Araghchi dă mai multe detalii și susține chiar că unele active iraniene au fost dezghețate.
„Medierea neobosită a Pakistanului și a Qatarului a dus la progrese majore în vederea încheierii războiului din Liban. S-au eliminat taxele la exporturile de petrol și produse petrochimice, s-a ridicat blocada, s-au deblocat unele active înghețate și s-a lansat un plan major de reconstrucție și dezvoltare pentru Iran. Primul test real: celula de gestionare a conflictelor din Liban”, a postat Abbas Araghchi. El a publicat și un document comun al Qatarului și Pakistanului cu privire la încheierea summitului din Elveția, la care au participat SUA și Iran.
Problema Strâmtorii Ormuz rămâne însă contradictorie între SUA și Iran
Problema Libanului mai rămâne să fie rezolvată, după cum a precizat nu numai Araghchi, ci și alți oficiali, însă aici este vorba și de Israel, pentru că armata IDF a continuat să lovească unele zone din Beirut, cu scopul de a continua destructurarea grupării Hezbollah. Premierul israelian Benjamin Netanyahu a spus însă că doar „se apără” de lovituri ale Hezbollah.
Abbas Araghchi nu a dat alte detalii despre progresele acordului cu SUA, însă de data aceasta, el este al doilea înalt oficial iranian care confirmă progrese reale în negocierile cu americanii. În schimb, cu o zi înainte, Gardienii Revoluției din Iran au anunțat că Strâmtoarea Ormuz este închisă din nou, în cotradicție cu cele spuse de SUA.
Anterior, SUA și Iran au convenit asupra unui armistițiu de 60 de zile pe durata negocierilor.
