O bucată din tunelul de la magistrala 4 de metrou s-a surpat, după cum a anunțat Club Feroviar. Incidentul a avut loc între stațiile 1 mai și Jiului, chiar în timp ce un tren ajungea în acea zonă și în timp ce au loc lucrări de interconectare cu viitoarea magistrală M6, cea care va duce la aeroportul Henri Coandă-Otopeni.
Îmaginile prezentate de Club Feroviar arată că bucata surpatră pare să provină din partea superioară și laterală a tunelului de metrou.
Metrorex a precizat că surparea a avut loc din cauza infiltrațiilor apei, pâmântului și nisipului, însă integritatea tunelului nu ar fi avut de suferit. Compania susține că apa infiltrată provine dintr-un puț săpat la șantierul magistralei 6.
Surparea a avut loc în jurul orei 13:20, însă Metrorex a anunțat că circulația trenurilor pe magistrala 4 a fost reluată la ora 14:12.
