Meniu de accesibilitate

Opțiuni principale

Gestionați

Mărimea textului
x1.0
Spațierea textului
x1.0
Spațierea literelor
x1.0
Spațiere înălțime
x1.5

Bucureștenii din peste 1.500 de blocuri se pregătesc de băi reci în zilele următoare. Termoenergetica anunță că va întrerupe alimentarea cu apă caldă în trei zone din capitală, pentru lucrări la rețeaua de distribuție a agentului termic.

Cea mai mare perioadă de întrerupere o vor avea locuitorii din sectorul 4

În cazul locuitorilor din sectorul 4, oprirea ar urma să dureze până pe 3 iulie, adică pentru următoarele două săptămâni.

Pe bulevardul Gheorghe Duca, spre exemplu, alimentarea cu apă caldă se sistează de luni și revine, în cel mai bun caz, miercuri.

Lucrările fac parte din mai multe proiecte mari, care vizează înlocuirea conductelor de pe magistrale 2 și 3 Grozăvești și 2 Sud, care alimentează cartiere întregi, de zeci de ani și care și-au depășit cu mult durata de viață. Înlocuirea lor este importantă, pentru că atunci când ele cedează, cauzează avarii majore, greu de reparat în toiul iernii.

Andre Rotaru, jurnalist Euronews: „Și pentru ca lucrările să poată avea loc, apa caldă trebuie, bineînțeles, oprită. Conform comunicatului Termoenergetica, la nivelul acestor trei zone, vorbim în total despre nu mai puțin de 1.500 de blocuri de locuințe afectate."

Cele 60 de blocuri din zona Gheorghe Duca și Alexandru Ioan Cuza sunt cazul fericit, unde sistarea ar urma să dureze doar câteva zile. La fel va fi și pentru cei din sectorul 1, unde apa caldă ar trebui să revină până pe 28 iunie.

Cel mai greu va fi însă pentru oamenii din 1.100 de blocuri din sectorul 4. Acolo, apa caldă va curge rece până pe 3 iulie, adică pentru următoarele două săptămâni.

După ce lucrările sunt finalizate, oamenii vor fi nevoiți să aștepte și reîncărcarea conductelor, ceea ce adaugă alte aproximativ 24 de ore intervalului de așteptare.

ARTICOLE DIN ACEEAȘI CATEGORIE

euronews.ro: Știri de ultimă oră, breaking news, #AllViews