Meniu de accesibilitate

Opțiuni principale

Gestionați

Mărimea textului
x1.0
Spațierea textului
x1.0
Spațierea literelor
x1.0
Spațiere înălțime
x1.5

Ce amenzi riscă șoferii care blochează stațiile de încărcare pentru mașinile electrice

Șoferii care ocupă fără drept locurile destinate încărcării mașinilor electrice sau își lasă autoturismele la stație după finalizarea încărcării riscă amenzi de până la 2.000 de lei în Brașov. Autoritățile locale vor să înăsprească regulile de parcare, iar în unele cazuri mașinile vor putea fi ridicate de Poliția Locală.

Consiliul Local Brașov vrea să pună capăt ocupării abuzive a locurilor destinate încărcării mașinilor electrice și pregătește reguli mult mai stricte.

Potrivit reprezentanților Primăriei, mulți șoferi confundă stațiile de încărcare cu locurile obișnuite de parcare și își lasă mașinile acolo chiar și după ce bateria este încărcată.

„Șoferii deținători de mașini electrice nu înțeleg că nu este vorba de un loc de parcare, ci este un loc de încărcare a mașinii, iar după încărcare trebuie să o ia de acolo și să o ducă într-o parcare”, a declarat Sorin Toarcea, purtătorul de cuvânt al Primăriei Brașov.

După încărcare, șoferii au la dispoziție doar 15 minute

Conform noilor reguli, șoferii vor avea la dispoziție cel mult 15 minute pentru a elibera locul după finalizarea încărcării.

Cei care depășesc acest interval riscă amenzi cuprinse între 1.000 și 2.000 de lei. În plus, Poliția Locală poate dispune ridicarea autoturismului, iar recuperarea acestuia presupune un cost suplimentar de aproximativ 1.000 de lei.

Aceleași sancțiuni se aplică și șoferilor de mașini cu motoare termice care parchează fără drept pe locurile destinate încărcării vehiculelor electrice.

Noile reguli au stârnit reacții diferite în rândul conducătorilor auto. Unii spun că măsura este necesară pentru a elibera stațiile de încărcare.

„Este normal. Pentru că mulți ocupă, nu numai aici, și în altă parte, ocupă locul de pomană”, a spus un șofer.

Alții consideră însă că termenul de 15 minute este prea scurt.

„Pe de-o parte este ok să nu rămână mașinile o zi întreagă aici. Pe de altă parte, 15 minute e prea restrictiv. Uneori e greu de estimat exact cât durează încărcarea mașinilor, variază și puterea stațiilor, trebuie să îți calculezi foarte bine programul să fii aici”, a declarat un alt conducător auto.

În municipiul Brașov există aproximativ 150 de stații publice de încărcare, iar numărul mașinilor electrice și hibride este în continuă creștere.

Potrivit datelor autorităților, anul trecut erau înmatriculate în municipiu peste 1.200 de autoturisme electrice și aproape 7.000 de vehicule hibride.

ARTICOLE DIN ACEEAȘI CATEGORIE

Ce amenzi riscă șoferii care blochează stațiile de încărcare pentru mașinile electrice