Simona Halep este în semifinale la Wimbledon 2022! Victorie clară în fața Amandei Anisimova

Simona Halep este în semifinale la Wimbledon 2022, după ce a învins-o clar pe Amanda Anisimova, scor 6-2, 6-4. Meciul a durat o oră și 3 minute.

Românca a controlat clar primul set, câștigat cu 6-2, dar a avut emoții în setul secund. După ce a dus scorul la 5-1 în setul doi, Anisimova a câștigat trei game-uri la rând și a fost aproape de a face 5-5. Halep nu i-a dat însă șansa de a egala situația și s-a impus cu 6-4.

Românca ajunge pentru a treia oară în semifinale la Wimbledon. Prima oară, în 2014, a ratat finala în fața lui Eugenie Bouchard. A doua oară, în 2019, a trecut de Elina Svitolina și a câștigat trofeul în fața Serenei Williams.

Cu Rybakina, pentru un loc în finală

În semifinalele ediției din 2022, românca o va întâlni pe Elena Rybakina, care a trecut în trei seturi de Ajla Tomljanovic. Halep conduce cu 2-1 întâlnirile directe, iar confruntarea de la Wimbledon va fi prima pe iarbă între cele două jucătoare.

Cealaltă semifinală se va juca între Ons Jabeur (a treia favorită a competiției) și Tatjana Maria.

LIVE TEXT: Simona Halep - Amanda Anisimova 6-2, 6-4

Sursa video: Eurosport

SETUL 2

6-4: Simona Halep este în semifinale la Wimbledon!

5-4: Al treilea game consecutiv câștigat de americancă. Simona va servi iar pentru meci

1-1: Game alb câștigat de româncă

0-1: Americanca își adjudecă primul game al setului doi, pe care îl câștigă pe propriul serviciu

SETUL 1

6-2: Game și set Simona Halep. Românca se impune în primul set

5-2: Anisimova își face serviciul. Românca va servi pentru set

5-1: Halep câștiga cel mai lung game de până acum

4-1: Un nou break reușit de Simona Halep, care ia o opțiune serioasă la câștigarea setului

3-1: Halep susține break-ul. Își face serviciul și urcă scorul la 3-1 în primul set

2-1: Românca face break și preia inițiativa în prima parte a setului

1-1: Simona Halep își fructifică serviciul și egalează situația la game-uri

0-1: Amanda Anisimova câștigă primul game cu 40-0, pe propriul serviciu

Știrea inițială:

Simona Halep s-a calificat fără probleme în sferturi, după ce a învins-o pe Paula Badosa (4 WTA), scor 6-1, 6-2. De cealaltă parte, Anisimova a trecut, tot în două seturi, de Harmony Tan, scor 6-2, 6-2.

Până acum, cele două jucătoare s-au mai întâlnit de trei ori. Halep conduce la întâlnirile directe cu 2-1. Ultima confruntare a avut loc anul acesta, tot pe iarbă, la Bad Homburg. Românca a câștigat clar meciul, scor 6-2, 6-1.

Dacă se va califica în semifinale, românca o va înfrunta pe învingătoarea din meciul Ajla Tomljanovic - Elena Rybakina, confruntare care va avea loc tot miercuri, de la ora 15:00.

Parcursul Simonei Halep la Wimbledon 2022

• Turul 1: Simona Halep - Karolina Muchova 6-3, 6-2
  • Turul 2: Simona Halep - Kirsten Flipkens 7-5, 6-4
  • Turul 3: Simona Halep - Magdalena Frech 6-4, 6-1
  • Optimi: Simona Halep - Paula Badosa 6-1, 6-2

Halep, favorită la Wimbledon 2022

Parcursul foarte bun al Simonei Halep în ediția din acest an a turneului a făcut-o pe românca una din marile favorite la câștigarea trofeului. Specialiștii anticipează o finală între Simona Halep și Ons Jabeur (numărul 3 mondial și tenismena cel mai bine clasată dintre cele rămase în turneu).

În 2019, Halep reușea câștige Wimbledon, după a a învins-o clar în finală pe Serena Williams. A fost al doilea turneu de Mare Șlem cucerit de româncă, după titlul la Roland Garros, în 2018.

Niciun punct acordat la Wimbledon 2022

Ediția din acest an a turneului de pe iarba londoneză este marcată de o decizie fără precedent luată de WTA și ATP. Cele două foruri au decis să nu acorde niciun punct la Wimbledon, după ce organizatorii turneului au interzis participarea jucătorilor din Rusia și Belarus.

La ediția din acest an, se vor acorda premii în valoare de aproximativ 40 de milioane de lire sterline, adică aproximativ 47 de milioane de euro. Câștigătorii turneului vor primi aproape 2 milioane de euro.