Meniu de accesibilitate

Opțiuni principale

Gestionați

Mărimea textului
x1.0
Spațierea textului
x1.0
Spațierea literelor
x1.0
Spațiere înălțime
x1.5

Rutte merge la Trump înaintea summitului NATO, pe fondul tensiunilor dintre SUA și aliații europeni din cauza războiului cu Iranul

Secretarul general al NATO, Mark Rutte, se întâlnește miercuri la Casa Albă cu președintele american Donald Trump, într-o încercare de a detensiona relația dintre Washington și aliații europeni înaintea summitului NATO din iulie, scrie Euronews.com.

Discuțiile au loc pe fondul nemulțumirilor administrației Trump față de statele europene care au refuzat să se alăture campaniei militare americane împotriva Iranului.

Potrivit Euronews, Rutte merge la Washington cu argumentul că aliații europeni și Canada au majorat semnificativ cheltuielile pentru apărare, în încercarea de a răspunde presiunilor venite din partea lui Trump, care cere de mai mult timp ca europenii să suporte o parte mai mare din costurile propriei securități. Secretarul general al NATO urmează să sublinieze inclusiv faptul că noile comenzi de armament din Europa și Canada au efecte pozitive și asupra industriei de apărare din Statele Unite.

Vizita are loc într-un moment sensibil pentru Alianță. Relațiile transatlantice s-au deteriorat în ultimele luni după ce mai multe state europene au refuzat să ofere sprijin direct SUA în războiul cu Iranul, iar administrația Trump a reacționat dur. Președintele american a criticat public aliații pentru lipsa de susținere, iar secretarul american al Apărării, Pete Hegseth, a avertizat deja că Washingtonul analizează o reducere a prezenței militare americane în Europa și chiar o diminuare a contribuției SUA la bugetul NATO, în funcție de nivelul cheltuielilor de apărare ale statelor membre.

În paralel, summitul NATO programat în iulie, la Ankara, se anunță unul dificil. Pe agendă se află în principal creșterea cheltuielilor de apărare, securitatea europeană și arctică, dar și accelerarea producției de armament. Statele Unite vor să vadă dovezi clare că aliații respectă angajamentul de a ajunge la cheltuieli militare de 5% din PIB până în 2035, prag convenit anul trecut la summitul de la Haga.

Potrivit acelorași surse, în cadrul vizitei sale de două zile la Washington, Mark Rutte va avea discuții și cu secretarul de stat Marco Rubio, cu membri ai Congresului și cu oficiali ai CIA. În ecuație intră și dosarul Strâmtorii Hormuz, după acordul de încetare a focului dintre SUA și Iran, aliații europeni încercând să contribuie la restabilirea libertății de navigație în zonă.

ARTICOLE DIN ACEEAȘI CATEGORIE

Rutte merge la Trump înaintea summitului NATO, pe fondul tensiunilor dintre SUA și aliații europeni din cauza războiului cu Iranul