Decizia lui Adrian Veștea de a merge la discuții cu liderii AUR este una corectă, a declarat vicepremierul propus Marian Neacșu, care amintește că AUR este partidul alături de care PSD a inițiat moțiunea de cenzură.
Cu toate acestea, deputatul social-democrat a declarat tranșant: „AUR nu va fi la guvernare, nici prin interpuși”.
„AUR este partidul alături de care am semnat și am votat o moțiune de cenzură (...) În primul rând trebuie să avem un Guvern. În al doilea rând, trebuie să avem un Guvern care să aibă o susținere parlamentară reală.
Nu cred că s-a negociat cu parlamentari AUR. Mi se pare corect și logic ca premierul desemnat să discute cu toate partidele parlamentare și rezultatul acestor negocieri urmează să fie”, a declarat Marian Neacșu.
Social-democratul a reiterat că „scopul fundamental este constituirea unui Guvern, în orice formă putem realiza asta, nu în orice condiții”.
Întrebat de ce nu l-a chemat pe George Simion pentru discuții la Vila Lac referitoare la intrarea la guvernare, Marian Neacșu a răspuns: „AUR nu va fi la guvernare, nici prin interpuși”.
Mai mult, liderul AUR, George Simion, a transmis că parlamentarii partidului său nu vor vota Guvernul Veștea.
