Meniu de accesibilitate

Opțiuni principale

Gestionați

Mărimea textului
x1.0
Spațierea textului
x1.0
Spațierea literelor
x1.0
Spațiere înălțime
x1.5

Premierul desemnat Adrian Veștea a anunțat luni că se va întâlni cu George Simion, președintele AUR, cu scopul de a obține sprijinul parlamentarilor formațiunii pentru votarea Guvernului. În acest mod, votul de învestitură ar urma să fie amânat, cel mai probabil, pentru ziua de marți, au precizat surse politice pentru Euronews România.

Sunt un om al dialogului și al consensului. Înțelegând responsabilitatea care îmi revine pentru a pune capăt haosului politic, voi avea o întâlnire cu președintele AUR, George Simion. Când vine vorba de România și de rezolvarea unei crize fără precedent, îmi asum un dialog deschis cu orice formațiune politică votată de români. Este cred obligatoriu dacă vrem să avem, în adevăratul sens al cuvântului, un Guvern al României”, a scris Adrian Veștea, premierul desemnat, pe Facebook/.

Întâlnirea dintre Adrian Veștea și George Simion este programată la ora 17:30 și are loc, în pofida faptului că președintele Nicușor Dan a afirmat că mandatul său are două esențiale: menținerea direcției pro-occidentale și evitarea unei căderi economice bruște.

„Eu am făcut, și aici am spus de mai multe ori lucrul ăsta, eu nu fac jocuri de partid. Nu este mandatul meu. Mandatul meu are mai multe componente, dar cele două esențiale sunt menținerea direcției pro-occidentale și evitarea unei căderi economice bruște. Am avut o încercare cu domnul Tomac, am fost convins că va trece, am avut niște surprize și apoi am ales, fără să intru în joc de partid, varianta cu cele mai mari șanse de a trece în Parlament, în condițiile în care niciun partid nu a venit cu o propunere de majoritate. Suntem după șase săptămâni în care niciun partid nu a venit la președinte să spună că se conturează o majoritate. Varianta Veștea e cea pe care am considerat-o potrivită să strângă majoritatea”, a declarat Nicușor Dan.

Dominic Fritz, liderul USR: Veștea va ajunge premier doar pupând inelul lui Simion

„George Simion tocmai a anunțat că AUR vrea să se “reconcilieze” cu PSD. Veștea va ajunge premier doar pupând inelul lui Simion.

Cum să crezi că AUR luptă împotriva sistemului, când se reconciliază cu constructorul sistemului? Când Simion dă mâna cu partidul pensiilor speciale, al sinecurilor, al Nordis-ului, al cutiilor de pantofi pline cu bani?

USR rămâne consecvent:

- Nu votăm un guvern antireformă.

- Nu votăm un guvern al extracției banilor românilor în buzunare personale.

- Nu votăm un guvern al incompetenților dovediți.

- Nu votăm un guvern al trădării visurilor românilor care-și doresc un stat care livrează pentru ei”, a scris Dominic Fritz, președintele USR, pe Facebook.

ARTICOLE DIN ACEEAȘI CATEGORIE

euronews.ro: Știri de ultimă oră, breaking news, #AllViews