Meniu de accesibilitate

Opțiuni principale

Gestionați

Mărimea textului
x1.0
Spațierea textului
x1.0
Spațierea literelor
x1.0
Spațiere înălțime
x1.5

Liderul AUR, George Simion, a declarat că partidul său nu va susține Guvernul Veștea în actuala formulă și le-a cerut public președintelui Nicușor Dan și premierului desemnat Adrian Veștea să clarifice dacă au nevoie de voturile parlamentarilor AUR pentru învestirea noului Executiv.

„Îl așteptăm la sediul partidului pe Adrian Veștea și pe Nicușor Dan să spună opiniei publice dacă voturile AUR, de care este atâta nevoie, sunt bune sau nu”, a declarat Simion.

Acesta a ironizat schimbarea de ton a adversarilor politici față de AUR, susținând că partidul a fost etichetat ani la rând drept extremist, însă acum este căutat pentru voturile sale din Parlament.

„Să spună public dacă parlamentarii AUR mai sunt extremiști, pentru că am văzut că în ultimele luni am devenit patrioți. S-a făcut o recalibrare și a început să se spună adevărul”, a declarat Simion.

George Simion: AUR nu va vota Guvernul Veștea

Liderul AUR, George Simion, a anunțat că parlamentarii partidului nu vor susține Guvernul propus de premierul desemnat Adrian Veștea și a cerut organizarea de alegeri anticipate pentru ieșirea din criza politică.

„Dacă în această seară va exista un vot pentru această guvernare, cu un premier care nici măcar nu a venit să ne ceară susținerea și a spus că trebuie să o oferim din patriotism, acest Guvern nu va beneficia de susținerea parlamentarilor AUR. Nu are rost să se iluzioneze unii și alții. AUR a avut dreptate în tot ceea ce a susținut, iar în aceste zile se dovedește că aceasta este situația. AUR rămâne fidel poporului român. Noi suntem coerenți și consecvenți în acțiunile pe care le-am luat din decembrie 2025: opoziție națională”, a mai declarat liderul AUR.

AUR cere alegeri anticipate

George Simion a susținut că singura soluție pentru depășirea actualului blocaj politic este organizarea de alegeri anticipate.

„Prioritățile noastre politice pentru ieșirea din criză sunt alegerile anticipate. Dacă se continuă în acest ritm, în care unii sunt buni și alții nu sunt buni, dar le vrem voturile, următorul pas va fi suspendarea lui Nicușor Dan. Însă suntem dispuși să punem umărul, transparent, la scoaterea României din criză și la eliminarea persoanelor și acțiunilor nefaste care împing România spre prăpastie”, a declarat liderul AUR.

Președintele AUR a afirmat că mai mulți parlamentari ai partidului ar fi fost contactați pentru a-și schimba votul în Parlament.

„Am primit multe mesaje din partea colegilor mei care au fost abordați de diferite figuri politice pentru votul lor. S-a încercat promisiunea unor avantaje și funcții politice. În AUR nu sunt trădători”, a spus Simion.

Apel către Adrian Veștea

Liderul AUR i-a cerut premierului desemnat să amâne votul de învestitură sau să renunțe la mandat, susținând că nu dispune de susținerea necesară în Parlament. Cu toate acestea, liderul AUR a transmis că partidul rămâne deschis dialogului.

„Fac un apel și la premierul desemnat, Adrian Veștea, să își depună mandatul sau să amâne acest vot, pentru că acest Cabinet nu va trece de Parlament. Nu va avea susținerea a 233 de parlamentari. Nu există 233 de parlamentari fără coloană vertebrală în acest Parlament.

Îl aștept pe domnul Veștea pentru a discuta despre ceea ce vrea să facă pentru țară. În acțiunile pe care le va lua trebuie să includă și măsurile pentru salvarea antreprenoriatului românesc. Până acum nu a inclus nimic.

Noi suntem dispuși la dialog. Mesajul nostru este unul de reconciliere națională. Suntem pregătiți să punem umărul. Acum, că am scăpat de falsa etichetă de extremiști, în funcție de discuția pe care o vom purta cu domnul Veștea și de ceea ce va spune Nicușor Dan, vă vom comunica transparent care sunt pașii pe care îi vom urma”, a concluzionat George Simion.

ARTICOLE DIN ACEEAȘI CATEGORIE

euronews.ro: Știri de ultimă oră, breaking news, #AllViews