Premierul britanic Keir Starmer a anunțat că va demisiona din funcția de prim-ministru al Regatului Unit și din cea de lider al Partidului Laburist, într-o declarație făcută la reședința oficială din Downing Street, potrivit BBC.
Totodată, acesta a promis că va face tot ce-i stă în putere pentru a gestiona un transfer ordonat al puterii.
Starmer: „A fost cel mai mândru moment din viața mea”
Keir Starmer și soția sa au ieșit împreună în fața presei, în aplauzele celor prezenți. Vizibil emoționat și cu lacrimi în ochi, liderul laburist a reamintit momentul în care a ajuns la conducerea Guvernului britanic și a vorbit despre parcursul care l-a adus în fruntea țării.
„Să pășesc pe Downing Street acum doi ani a fost cel mai mândru moment din viața mea”, a declarat Starmer.
Starmer a declarat că a vorbit în această dimineață cu Regele pentru a-l informa despre decizia sa de a demisiona.
El a cerut Comitetului Executiv Național al Partidului Laburist să stabilească un calendar pentru alegerea unui nou lider, cu deschiderea nominalizărilor pe 9 iulie și finalizarea procesului înainte de vacanța de vară.
Astfel, noul lider al Partidului Laburist și viitorul prim-ministru ar urma să fie desemnat înainte de revenirea Parlamentului în luna septembrie.
Până atunci, Starmer a precizat că va rămâne în funcția de prim-ministru.
Starmer promite o tranziție ordonată
Liderul laburist a afirmat că va face tot ce îi stă în putință pentru a asigura o tranziție fără probleme și că îi va oferi succesorului său întregul sprijin.
„Ei știu că moștenesc o Mare Britanie mai puternică și mai dreaptă decât acum doi ani”, a spus Starmer.
Acesta le-a mulțumit prietenilor și colegilor care i-au fost alături în ultimii șase ani, dar și personalului de la Downing Street și funcționarilor publici.
În finalul discursului, Starmer a vorbit despre planurile sale după încheierea mandatului și despre timpul pe care dorește să îl petreacă alături de familie.
„După ce voi părăsi cea mai importantă slujbă din țară, mă voi dedica celei mai importante slujbe dintre toate. Vreau să fiu cel mai bun soț posibil pentru fantastica mea soție, Vic, care a fost o stâncă alături de mine la bine și la rău. Și să fiu cel mai bun tată posibil pentru copiii mei minunați, care sunt mândria și bucuria mea”, și-a încheiat Starmer discursul.
Până în acest moment, nu au fost oferite detalii suplimentare privind motivele demisiei și nici despre succesorul său la conducerea Guvernului și a Partidului Laburist.
Presiunea asupra sa a crescut progresiv în ultimele luni, dar s-a intensificat puternic vineri, după ce Andy Burnham, fostul primar al Grand Manchester, a câștigat scrutinul în fața candidatului partidului antiimigrație Reform UK, Robert Kenyon, și va reveni în parlament, ceea ce îi permite să încerce să îi ia locul lui Starmer la conducerea laburiștilor și în Downing Street.
