Guvenul propus de Adrian Veștea a picat la votul pentru învestitură, cu doar 189 de voturi din cele 233 necesare în Parlament. Însă Kelemen Hunor a dat probabil una dintre cele mai interesante declarații la final.
Liderul UDMR susține că singurul câștigător este George Simion. Pe ultima sută de metri înainte de vot, președintele AUR l-a determinat pe Adrian Veștea să meargă și să negocieze cu AUR, pentru că nu avea încotro și avea nevoie și de voturile extremiștilor.
Însă totul a fost în zadar, pentru că, la vot, guvernul propus nu a primit sufragiile din partea formațiunii lui Simion. Politologii vorbesc însă despre o umilire a lui Veștea și a social-democraților de către AUR.
Kelemen Hunor spune că UDMR ar susține un guvern monocolor PSD
Kelemen Hunor: „Există un singur om care astăzi a câștigat. Nu este în sală, dar talentul trebuie recunoscut. Felicitări, George Simion, ai dat șah și mat.
S-a încheiat o epocă și nu știm ce ne-așteaptă. Astăzi se încheie o perioadă importantă din istoria contemporană a României. Se încheie o perioadă care a început acum 36 de ani, imediat după Revoluția din Decembrie, și a fost o perioadă extrem de importantă pentru țara noastră. Și începe o etapă despre care încă nu știm nimic. Semnalul de sfârșit de epocă a fost dat în Decembrie 2024, în momentul anulării alegerilor prezidențiale. Pentru care nici astăzi nu avem o explicație, societatea așteaptă o explicație în continuare”.
Hunor susține că, acum, cheia este la Nicușor Dan, care ar urma să facă altă nominalizare, dar din partea PSD. Liderul UDMR susține că, în acest caz, formațiunea sa este gata să susțină și un guvern monocolor PSD. Hunor a vorbit însă și despre o aventuală colaborae PSD-AUR, chiar și în aceste condiții.
Kelemen Hunor: „Cel puțin până acum, din ce știm din declarațiile președintelui este că nu există o linie roșie, așa a zis președintele, fără AUR, săptămâna trecută. Dar el nu a negat acea declarație legată de AUR, asta e important. O nouă nominalizare sau PSD, guvern minoritar. Absolut, oricând, dacă e un guvern monocolor, cu majoritatetransparentă, de ce nu?”
