Sorin Grindeanu a declarat că PSD a înțeles responsabilitatea acestui vot de învestire a Guvernului deoarece toți parlamentarii social-democrați și-au exprimat opțiunea. Cât despre posibila sa desemnare ca premier, liderul social-democrat a precizat că PSD nu fuge de această responsabilitate.
Grindeanu a făcut declarații după încheierea votului din plenul Parlamentului pentru învestirea Guvernului Veștea.
„PSD a înțeles responsabilitatea acestui vot, aceea de a oferi României un Guvern stabil, un Guvern care să intre rapid în pâine. Mai avem 70 de zile până când se închide PNRR, iar România are de recuperat foarte mulți bani. PSD a votat. Au votat toți colegii mei”, a afirmat Sorin Grindeanu.
Sorin Grindeanu, dacă va fi nominalizat premier: PSD nu fuge de această responsabilitate.
„Dacă președintele ne va chema și cred că în zilele următoare va face acest lucru, PSD nu fuge de această responsabilitate. O să avem o discuție. (...) Ne aflăm cu un pas mai aproape de alegerile anticipate”, a mai spus liderul social-democrat.
Grindeanu anunță că PSD nu va vota un Guvern minoritar
Mai mult, Sorin Grindeanu a transmis că PSD nu va vota un Guvern minoritar PNL - UDMR - USR. În cazul în care președintele va desemna un premier din partea PSD, social-democrații vor decide ulterior cu ce formulă se vor prezenta în fața Parlamentului.
