Meniu de accesibilitate

Opțiuni principale

Gestionați

Mărimea textului
x1.0
Spațierea textului
x1.0
Spațierea literelor
x1.0
Spațiere înălțime
x1.5

Ilie Bolojan își menține propunerea după ce guvernul Veștea a picat la învestitură

Guvernul propus de Adrian Veștea a picat la învestirea în Parlament, cu doar 189 de voturi, din 233 necesare. În aceste condiții, rezolvarea ecuației îi revine tot președintelui Nicușor Dan. Premierul interimar, Ilie Bolojan, și-a reluat propunerea făcută și la congresul extraordinar PNL.

Într-un mesaj pe rețelele de socializare, Ilie Bolojan a amintit care ar fi soluția optimă.

Guvern minoritar, variantă plauzibilă?

Postarea lui Ilie Bolojan: „România are nevoie urgent de un guvern cu puteri depline. Un guvern construit pe transparență, reguli clare și respect pentru principiile democratice. Jocurile de culise și trădările și-au arătat limitele. Ce se construiește fără principii, fără seriozitate și fără onestitate nu poate rezista.

Partidul Național Liberal își menține propunerea privind învestirea unui guvern minoritar, bazat pe un pact național care să stabilească prioritățile României pentru următoarele 6 luni.

PNL este pregătit să contribuie la o soluție. Dar o soluție corectă, asumată, transparentă și construită în interesul real al României.”

  • După congresul PNL, Bolojan a spus că va merge la președintele Nicușor Dan cu două variante, iar ambele propun guverne minoritare: fie unul fomat din PNL, USR și UDMR, fie altul format din PSD, alături de ce formațiuni doresc social-democrații. În acest fel, ar fi respectată și cerința președintelui Nicușor Dan, aceea ca formațiunile extremiste să nu facă parte din Executiv.

ARTICOLE DIN ACEEAȘI CATEGORIE

euronews.ro: Știri de ultimă oră, breaking news, #AllViews