Meniu de accesibilitate

Opțiuni principale

Gestionați

Mărimea textului
x1.0
Spațierea textului
x1.0
Spațierea literelor
x1.0
Spațiere înălțime
x1.5

„Și proști, și fuduli”. Dominic Fritz a caracterizat cele întâmplate la votul de învestitură a guvernului Veștea

Liderul USR, Dominic Fritz, consideră că ceea ce s-a întâmplat în Parlament, la votul de învestitură a guvernului Veștea, a fost un circ și o umilire a PSD în fața AUR. Echipa de miniștri propuși de Veștea a strâns doar 189 de voturi din 233 necesare, așa că guvernul propus nu a trecut.

Mesajul lui Dominic Fritz, după ce guvernul Veștea nu a trecut de votul Parlamentului

La scurt timp după încheierea ostilităților, Fritz a transmis un mesaj dur.

Postarea lui Dominic Fritz: „Și proști, și fuduli, dar mai ales fără niciun gând la cetățeni. Aroganța cu care au încercat să ne convingă zile întregi că au voturile, ca apoi să se umilească în fața extremiștilor pentru nimic, trădează fix același dispreț pentru români cu care au încercat să ne bage pe gât, sub steagul stabilității, Nordis, inflația și cutiile de pantofi cu bani.

Cei mai mulți dintre noi sunt sătui de nedreptate și este atât de ușor să cadă pradă unor vorbe frumoase. După șase ani ca primar al Timișoarei, știu sigur că este nevoie de echipă dacă vrem să facem dreptate. Nu ne trebuie discursuri care sună bine, ci gesturi care repară. Miniștrii USR au dovedit că se poate.

După haosul iresponsabil și înjositor al acestor zile, acum avem nevoie urgent de consultări transparente, fără surprize și fără înțelegeri sub masă. USR este gata să facă echipă pentru români într-un guvern minoritar care să livreze în continuare reforme, curățenie și o viață mai bună.

Sunt mândru că, neclintit, USR a rămas consecvent față de valorile pentru care a primit încrederea cetățenilor. Ne vom lupta și în continuare pentru o Românie corectă, prosperă, europeană.”

ARTICOLE DIN ACEEAȘI CATEGORIE