Meniu de accesibilitate

Opțiuni principale

Gestionați

Mărimea textului
x1.0
Spațierea textului
x1.0
Spațierea literelor
x1.0
Spațiere înălțime
x1.5

Obezitatea este o boală cronică, iar cei care vor să scape de kilogramele în plus fac eforturi disperate. Trei din patru români au încercat să slăbească cel puțin o dată, iar aproximativ un sfert au trecut prin mai multe astfel de tentative. Asta arată datele unui nou sondaj realizat la inițiativa unei companii farmaceutice.

Studiu: 3 din 4 români au încercat să slăbească cel puțin o dată

În România, aproximativ 40% dintre adulți sunt obezi. Pentru mulți, procesul de slăbire este anevoios, marcat de încercări repetate și rezultate temporare.

În topul metodelor testate de români în lupta cu kilogramele se află: sportul - 38%, urmat de dietele restrictive și numărarea caloriilor sau utilizarea aplicațiilor online.

Rezultatele scot la iveală o realitate adesea ignorată. Pentru cei mai mulți oameni, slăbitul nu eșuează din lipsă de voință, ci din cauze mult mai complexe, deși 86% dintre ei sunt convinși că doar voința lor este răspunzătoare. Principalele motive pentru care românii își doresc să slăbească sunt: grija pentru sănătate, starea de bine și aspectul fizic.

Totuși, realitatea este una îngrijorătoare: pentru majoritatea celor care au încercat să slăbească, rezultatele au fost inexistente, minime sau kilogramele pierdute au fost recâștigate în timp. Datele arată că aproape 75% dintre respondenți au încercat cel puțin o dată să slăbească, iar 23% dintre ei au trecut prin cel puțin trei astfel de încercări de-a lungul timpului.

Obezitatea este una dintre cele mai mari provocări de sănătate ale prezentului, cu impact major asupra sănătății fizice, mentale și emoționale.

ARTICOLE DIN ACEEAȘI CATEGORIE

De ce nu reușesc românii să slăbească, deși intenția există. 4 din 10 adulți sunt obezi