David Popovici este de neoprit. Înotătorul român s-a calificat în finala de 100m liber de la Lima

David Popovici este de neoprit. Înotătorul român s-a calificat în finala probei de 100m liber de la Campionatele Mondiale de Natație pentru juniori.

Adolescentul a fost cel mai rapid înotător din semifinalele competiției de la Lima, anunță Federația Română de Natație. David a ajuns în finală cu cel mai bun timp din semifinale: 48 de secunde si 17 sutimi.

Și Patrick Sebastian Dinu a trecut de semifinale. Timpul său a fost de 50 secunde si 22 de sutimi. Finala probei de 100m liber masculin va avea loc mâine, 5 septembrie, de la 2:02, ora României.

Programul complet și rezultatele LIVE ale competiției de la Lima pot fi văzute accesând acest link.

Rebecca Diaconescu, locul 4 în finala de la 50 m spate

Și înotătoarea Rebecca Diaconescu s-a clasat pe locul 4 în finala probei de 50 m spate la Campionatul Mondial de înot pentru juniori de la Lima.

După o cursă foarte bună, sportiva româncă a terminat finala cu timpul de 28.94 secunde, la o distanță foarte, foarte mică de podium (00.01 s).

Podiumul probei a arătat astfel: 1. Lora Komoroczy (Ungaria) – 28.51 s, 2. Aimi Nagaoka (Japonia) – 28.70 s, 3. Sara Curtis (Italia) – 28.93 s.