Vlad Stancu, medalie de argint la 400 m liber la CE de înot pentru juniori de la Otopeni

Sportivul român Vlad Stancu a obţinut medalia de argint în finala probei de 400 m liber, duminică, la Campionatele Europene de înot pentru juniori din Otopeni, cu timpul de 3 minute și 50 de secunde. Stancu are doar 16 ani, iar acesta este al treilea său podium individual, după aurul de la 1.500 m liber şi argintul de la 800 m liber, conform Agerpres.

La aceste Campionate Europene de la Otopeni, Stancu a cucerit patru medalii, două de aur la 1.500 m liber şi ştafetă 4x100 m liber și două de argint la 800 m liber şi 400 m liber.

Delegaţia României a câştigat nouă medalii la CE de înot pentru juniori de la Otopeni: 5 de aur - ştafeta masculină 4x100 m liber (David Popovici, Vlad Stancu, Ştefan Cozma şi Patrick Sebastian Dinu), David Popovici la 200 m liber, 50 m liber şi 100 m liber, Vlad Ştefan Stancu la 1.500 m liber, şi 4 de argint - ştafeta mixtă de 4x100 m liber (David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, Bianca Costea şi Rebecca Aimee Diaconescu), Bianca Costea la 50 m liber şi Vlad Stancu la 800 m liber şi la 400 m liber.