Corpul Gardienilor Revoluției Islamice din Iran (IRGC) a avertizat joi cu privire la orice traversare a Strâmtorii Ormuz fără autorizația sa și a amenințat navele care nu se vor conforma cu „măsuri adecvate”, relatează AFP, citat de Agerpres.
Viitorul Strâmtorii Ormuz - rută strategică pentru comerț și blocată de facto de către Iran de la începutul războiului - rămâne un punct de dispută în negocierile între Teheran și Washington.
Iranul se gândește să impună „taxe de redevență” care nu existau înainte de război, în timp ce SUA se opun, argumentând că aceasta este o „cale navigabilă internațională”, chiar dacă apele strâmtorii delimitează coastele iraniene și cele ale Omanului.
IRGC: „Singurul traseu autorizat” este cel stabilit de Iran
„Singurul traseu autorizat pentru trecerea prin Strâmtoarea Ormuz este cel anunțat de Republica Islamică Iran”, a declarat IRGC.
Orice traversare fără autorizație din partea Iranului este „inacceptabilă și periculoasă” și va face obiectul unor „măsuri adecvate”, a avertizat IRGC într-un comunicat, care denunță „anunțul făcut de unele autorități privind o nouă rută maritimă”.
Ormuz este o cale navigabilă îngustă de 30 km ce separă Iranul de Oman.
Singurul itinerar permis de Iran se face printr-un culoar de-a lungul coastelor sale.
Strâmtoarea Ormuz, în centrul negocierilor dintre Iran și SUA
Memorandumul de înțelegere încheiat între Teheran și Washington pentru a pune capăt războiului prevede ca trecerea navelor comerciale prin Strâmtoarea Ormuz să se facă fără taxă „doar timp de 60 de zile”.
Textul adaugă că „Republica Islamică Iran va lua măsuri, depunând eforturi maxime, pentru a asigura securitatea trecerii navelor comerciale”.
Iranul și Omanul au anunțat marți că vor analiza „costurile” care ar putea să fie percepute pentru serviciile legate de administrarea strâmtorii.
Secretarul de stat american Marco Rubio, aflat într-o vizită în țările vecine din Golf, a reafirmat marți că Washingtonul nu va accepta taxe sau redevențe pentru tranzitul prin Strâmtoarea Ormuz.
Consiliul pentru Pace se reunește în Cipru la mijlocul săptămânii viitoare
Consiliul pentru Pace, creat la inițiativa președintelui american Donald Trump, urmează să se reunească săptămâna viitoare în Cipru, au declarat miercuri oficiali ciprioți, informează dpa, citează Agerpres.
Întâlnirea este programată să aibă loc în perioada 30 iunie - 1 iulie, a declarat pentru postul public RIK purtătorul de cuvânt al guvernului, Konstantinos Letymbiotis.
El nu a dezvăluit cine va participa la reuniune, subliniind că Cipru nu este implicat în organizarea întâlnirii și servește doar în calitate de gazdă.
Care este rolul Consiliului pentru Pace
Consiliul pentru Pace a fost lansat de președintele Donald Trump la începutul acestui an cu scopul de a dezvolta un plan de pace pentru Fâșia Gaza. Obiectivele sale includ reconstruirea teritoriului devastat de atacurile israeliene, dezarmarea mișcării militante Hamas și punerea bazelor pentru un acord de pace durabil.
Până în prezent, însă, inițiativa nu a generat progrese vizibile.
Potrivit guvernului de la Nicosia, Cipru sprijină, în principiu, planul de pace pentru Fâșia Gaza al președintelui Trump și este implicat în primul rând prin proiecte de natură umanitară.
Cipru este statul membru al UE cel mai apropiat din punct de vedere geografic de regiunea afectată de criză din Orientul Mijlociu, insula din estul Mării Mediterane aflându-se la aproximativ 350 de kilometri de Fâșia Gaza.
