Președintele Nicușor Dan l-a desemnat pe Eugen Tomac pentru funcția de prim-ministru, după mai bine de două săptămâni de negocieri și consultări politice.
Nicușor Dan: „Îl desemnez pe Eugen Tomac pentru a forma Guvernul din poziția de prim-ministru”
Președintele Nicușor Dan l-a desemnat pe Eugen Tomac pentru funcția de prim-ministru, după mai bine de două săptămâni de negocieri și consultări politice.
„Îl desemnez pe domnul Eugen Tomac pentru a forma Guvernul din poziția de prim-ministru. Este un moment important și, de aceea, este important să vorbim despre ceea ce vom face.
În mai 2025, românii au avut alegeri și au ieșit în număr mare la vot. În opinia mea, au votat mai mult negativ decât pozitiv, pentru că au avut două frici, două temeri: prima, că direcția pro-occidentală a României ar putea fi pusă în discuție, și a doua, o temere economică: riscul unei destabilizări financiare, al scăderii ratingului de țară, al retragerii investițiilor din România, al creșterii ratelor și al inflației pe termen scurt, precum și al unei căderi bruște a economiei României, din care aceasta să își poată reveni cu dificultate”, a declarat preșdintele Nicușor Dan.
Nicușor Dan „Pentru mulți politicieni a ajuns să prevaleze interesul de partid în fața interesului național”
Șeful statului a amintit că, în iunie 2025, patru partide și reprezentanții minorităților naționale au format o coaliție de guvernare în urma mesajului transmis de români la alegeri.
„În iunie 2025, înțelegând mesajul românilor și interesul național care decurgea din acesta, patru partide și minoritățile naționale au format o coaliție și și-au asumat împreună guvernarea.
La un an după acest moment, pe cele două chestiuni pe care le-am menționat, imaginea externă a României și încrederea partenerilor în România sunt mult mai bune decât în urmă cu un an, iar situația financiară a României este mult mai bună decât în urmă cu un an.
Numai că, în timpul acestui proces, au apărut tensiuni între partidele din coaliție, tensiuni care s-au amplificat și am ajuns, din păcate, ca pentru mulți politicieni să prevaleze interesul de partid în fața interesului național pe care cu toții ni l-am asumat în urmă cu un an.
S-a ajuns să pară, subliniez, să pară, că o parte din societatea românească este mai interesată de cum se termină aceste răfuieli politice decât de care sunt politicile României ca stat.
S-a ajuns inclusiv în punctul în care pare normal ca exact forțele politice împotriva cărora românii s-au mobilizat în urmă cu un an să fie invitate să facă parte din actul de guvernare.
Și eu cred că o astfel de atitudine este irațională și contravine acelui interes național pe care românii l-au definit în număr atât de mare în mai 2025.Cine este de vină că această coaliție a funcționat așa cum a funcționat? Este foarte bine că am avut această dezbatere amplă în societate, pentru că aceasta este democrația. Oamenii evaluează, dezbat și își fac o opinie, o percepție despre ce au făcut partidele cărora le-au dat votul și, desigur, această dezbatere va continua. Însă eu cred că în acest moment este important să vedem viitorul mai mult decât ce s-a întâmplat până acum”, a declarat Nicușor Dan.
Dan: „Singura soluție posibilă este un prim-ministru independent de partidele din Parlament”
„Pentru că partidele nu se înțeleg între ele, singura soluție posibilă este un prim-ministru care să fie independent de partidele din Parlament, care să reușească, prin discuții individuale cu aceste partide, să ducă România în direcția în care o doresc românii.
Asta înseamnă direcție pro-occidentală, stabilitate financiară și aici avem finalizarea cât mai bună a PNRR până la sfârșitul lunii august și pregătirea bugetului pentru 2027.
Românii își doresc reforma instituțiilor statului, românii își doresc digitalizare și, evident, limitarea corupției.
Am ales ca propunere de prim-ministru o persoană independentă de partidele din Parlament, dar o persoană care are experiența politică necesară pentru a discuta cu fiecare dintre partidele din Parlament, pentru că este nevoie de consens.
Este un act de responsabilitate din partea mea și aștept aceeași responsabilitate din partea partidelor politice. Eugen Tomac are independența, are experiența și are valorile care îl recomandă pentru această funcție”, a mai precizat președintele.
Ce urmează acum
Potrivit Constituției, premierul desemnat are la dispoziție zece zile pentru a prezenta Parlamentului programul de guvernare și lista miniștrilor.
După audierile miniștrilor în comisiile de specialitate, cabinetul propus va trebui să obțină votul de încredere al Parlamentului. Dacă va fi validat, noul Guvern își va intra în atribuții după depunerea jurământului de credință în fața președintelui României.
Eugen Tomac va fi desemnat premier de Nicușor Dan, la ora 18, potrivit surselor
Astăzi, la ora 18:00, președintele Nicușor Dan urmează să anunțe desemnarea lui Eugen Tomac pentru funcția de prim-ministru, o decizie așteptată de mai bine de două săptămâni. Se pare că șeful statului a analizat îndelung această variantă și a purtat negocieri cu partidele prooccidentale din fosta coaliție înainte de a ajunge la această nominalizare.
Cel mai probabil, discutăm despre un guvern tehnocrat, variantă aflată în prezent pe masa negocierilor. Potrivit surselor Euronews România, Eugen Tomac nu dispune încă de o majoritate parlamentară, deși în ultimele zile a avut discuții cu liderii PSD, PNL, UDMR și ai grupului minorităților naționale pentru formarea unei majorități.
Din momentul desemnării, Tomac va avea la dispoziție zece zile pentru a obține susținerea Parlamentului și pentru a prezenta un cabinet. Dacă nu va reuși să construiască o majoritate, surse politice susțin că președintele Nicușor Dan ar putea renunța la această nominalizare, întrucât își dorește ca propunerea să treacă de votul Parlamentului.
Rămâne însă de văzut cum va fi formată această majoritate, în condițiile în care PNL și USR au afirmat în repetate rânduri că nu doresc o guvernare alături de PSD. Social-democrații susțin că vor lua o decizie abia după ce Eugen Tomac va prezenta un program de guvernare și va clarifica reformele și măsurile pe care viitorul Executiv intenționează să le promoveze.
În spațiul public au apărut și informații privind posibili membri ai viitorului cabinet. Pentru portofoliul de Externe este vehiculat numele lui Luca Niculescu, variantă care, potrivit surselor noastre, ar fi acceptată și de PSD. La Finanțe au fost menționate numele lui Bogdan Drăgoi și al lui Alexandru Nazare, actual ministru interimar. Pentru Ministerul Apărării este vehiculat Mihnea Motoc.
Știrea inițială:
Mâine se împlinește exact o lună de când guvernul Bolojan a căzut prin moțiune de cenzură iar favorit pentru poziția de premier rămâne europarlamentarul Eugen Tomac, consilier al președintelui și lider al Partidului Mișcarea Populară (PMP) care nu a intrat în Parlament. Dacă va fi desemnat, Tomac are zece zile la dispoziție pentru a forma Guvernul care va fi votat apoi în Parlament.
Dacă Parlamentul respinge propunerea, procedura se reia de la zero și reîncep consultările la Cotroceni.
Totuși, potențiala nominalizare a lui Eugen Tomac ca premier de către președintele Nicușor Dan nu se bucură de susținerea dorită și pune sub semnul întrebării planul de creare a unei noi majorități în jurul unui guvern tehnocrat condus de actualul consilier onorific.
Ispitite cu perspectiva numirii unor tehnocrați apropiați ca viitori miniștri, PNL și USR refuză însă să sprijine învestirea unui guvern surogat pentru PSD. UDMR nu crede în prestația unei astfel de „struțo-cămile” la Palatul Victoria, iar AUR respinge orice guvernare din care nu va face parte.
Izolați, social-democrații sunt singurii care văd cu ochi buni o astfel de nominalizare. În fața acestei situații, Palatul Cotroceni ridică din nou piciorul de pe pedala de accelerație: desemnarea nu se va mai face astăzi, ci într-o altă zi,
