Meniu de accesibilitate

Opțiuni principale

Gestionați

Mărimea textului
x1.0
Spațierea textului
x1.0
Spațierea literelor
x1.0
Spațiere înălțime
x1.5

Seismolog, după cutremurul devastator din Venezuela: „Nu cutremurul omoară oamenii, ci construcțiile”

Nu cutremurul omoară oamenii, ci construcțiile!” Este una dintre concluziile seismologului Mihai Diaconescu după seismul puternic produs în Venezuela.

Specialistul explică faptul că zona este cunoscută pentru cutremure de peste 7 grade, fiind influențată de mișcarea dintre placa Americii de Sud și placa Caraibelor, acolo unde tensiunile se acumulează constant și sunt eliberate prin astfel de evenimente.

Seismologul a explicat pentru Euronews România că după un cutremur de asemenea magnitudine, replicile pot continua zile sau chiar săptămâni, însă cel mai probabil nu vor mai atinge intensitatea șocului principal.

În primul rând, zona este recunoscută pentru producerea unor cutremure cu magnitudini de peste 7. Un seism semnificativ a avut loc în 2007 și a avut magnitudinea de 7,4. Acolo este vorba despre o falie care constituie granița dintre placa Americii de Sud și placa Caraibiană, la nord.

Este o falie transformantă, cu mișcări orizontale de aproximativ 20 de milimetri pe an, care induce o stare de stres între cele două plăci. În felul acesta se produc cutremurele, pentru că sistemul trebuie să se reechilibreze.

Un cutremur de o asemenea magnitudine are replici care se pot întinde pe durata câtorva zile, dacă nu chiar săptămâni, în funcție de condițiile locale. Ținând cont și de adâncimea la care a avut loc, de 10 kilometri, vorbim despre un seism superficial, cu efecte devastatoare pe plan local.

Sunt deja notate câteva aftershock-uri importante, unul de 7,2, altul de 6,9, dar și câteva de peste 5. Acestea vor continua să se producă, însă nu la aceeași magnitudine.

Nu cutremurul omoară oamenii, ci construcțiile. Dacă nu s-a construit conform unui cod seismic — iar aici rămâne de văzut în ce măsură Venezuela îl are și cât de bine a fost respectat — atunci pierderile de vieți omenești și pagubele materiale pot fi foarte mari. Dacă s-ar fi construit conform normelor antiseismice, probabil bilanțul nu ar fi fost atât de grav.

Vedem că unele blocuri au rămas în picioare, iar altele s-au prăbușit, ceea ce înseamnă că imobilele care au cedat aveau fie probleme de construcție, fie au fost afectate de-a lungul timpului de diverse vulnerabilități.”, a declarat Mihai Diaconescu.

ARTICOLE DIN ACEEAȘI CATEGORIE

Seismolog, după cutremurul devastator din Venezuela: „Nu cutremurul omoară oamenii, ci construcțiile”