După ce a spus că ar susține demiterea lui Nicușor Dan, Ludovic Orban l-a certat din nou pe peședinte la o zi distanță și după consumarea unei învestiri ratate a guvernului. Fostul consilier al lui Nicușor Dan îi dă un sfat șefului statului, în direct la Euronews.
Nicușor Dan să stea cu capul în apă rece
Ludovic Orban: „Să stea cu capul în apă rece 24 de ore (n.r.: Nicușor Dan), să se uite la ce spun toți oamenii de bună credință și de calitate care l-au susținut pe rețelele de socializare, să citească postările tuturor oamenilor care l-au sprijinit, toți intelectualii, toți influencerii, să vadă ce scriu acum, să înțeleagă că a greșit grav.
A ajuns într-un punct în care șansa lui de a-și recâștiga credibilitatea este minimă. Trebuie să se trezească la realitate și să facă ceea ce a promis ca președinte și să redevină partener și aliat cu oamenii de bună credință care l-au votat tocmai pentru a face reforme, pentru a lupta împotriva rețelelor, mafiei, privilegiaților, corupției, sistemelor care încearcă să controleze din umbră decizia publică. Dacă nu va face asta, este deja pornit pe un drum al pierzaniei.”
Orban a explicat de ce desemnarea lui Sorin Grindeau ca premier este o soluție proastă pentru România. El amintește de rateurile date de actualul șef al PSD, care, spune el, a conlucrat cu Nicușor Dan.
Ludovic Orban: „Suntem la a treia desemnare. Atât desemnarea Tomac, cât și desemnarea Veștea au fost de fapt desemnări pentu guverne susținute și acceptate doar de PSD. Au fost guverne PSD, e adevărat, prin proxy, dar au fost guverne asumate și susținute doar de PSD. Deci PSD a eșuat deja de două ori lamentabil în învestirea unui guvern PSD. Deci cum să-l desemnezi a treia oară pe președintele PSD?
Mai mult, Grindeanu și-a distrus orice urmă de credibilitate în fața oricărui potențial partener politic din Parlament, nu mai este frecventabil, nimeni nu mai acceptă măcar să poarte dialog cu el și e normal să fie așa. A trădat partidele coaliției din care a făcut parte și a depus o moțiune de cenzură împotriva Guvernului, împreună cu principalul partid de opoziție, AUR. A participat activ, chiar a planificat spargerea PNL și a alimentat sistematic această mișcare a puciștilor și trădătorilor din PNL. Cum să mai aibă PNL încredere în Grindeanu? A eliminat complet orice formulă de guvernare cu USR. A încercar să spargă AUR și să ia parlamentari la bucată, cu orice preț.
A și primit umilința pe care o merita. Din păcate, nu a primit-o direct, ci prin intermediar. Eu nu l-aș vota pe Grindeanu nici măcar portar la Palatul Victoria.
Un guvern PSD ar fi un lucru rău pentru România. PSD nu este capabil să guverneze în situații de criză și să rezolve problemele determinate de crizele multiple. PSD știe numai să dea drumul la cheltuieli nesăbuite, să provoace dezmăț bugetar, să dea tot felul de pomeni și să cheltuiască bani fără să aibă banii respectivi.
Pe plan internațional, PSD nu se bucură de încredere și în special în zona financiară, economică, în zona investitorilor. Uitați-vă la evaluările făcute de agențiile de rating, care explică că mențin trendul negativ pentru că nu au încredere în cei care urmează să preia guvernarea că vor continua politica prudentă de restrângere a cheltuielilor și de diminuare a deficitului bugetar. Nu sunt de încredere la nivel internațional și s-ar putea ca un guvern PSD să facă foarte mult rău României, să ajungem să fim retrogradați la junk și să nu ne mai putem împrumuta de pe plan internațional.
La nivel european, PSD este un partid care a mințit cu nerușinare partenerii din instituțiile europene și nu se mai bucură de credibilitate. Grindeanu a mai fost premier și a demonstrat că nu are nici pregătirea, nici calitățile necesare și nu are capacitatea efectivă de a conduce un guvern.”
Cum rezolvă Nicușor Dan ecuația politică a momentului
Ludovic Orban îi propune din nou aceeași soluție lui Nicușor Dan, cea enunțată și de premierul interimar Ilie Bolojan.
Ludovic Orban: „E bine că face consultări, dar trebuie să se gândească cu foarte mare atenție ce desemnare face, pentru că a ajuns la a treia. Are un avantaj competitiv, acela că deja s-a consumat învestirea unui guvern, a fost respins un guvern și suntem la a doua desemnare. Dacă această a doua desemnare duce la formarea unui guvern care este respins de Parlament, președintele poate să dizolve Parlamentul. Are acest atribut constituțional pe care trebuie să-l transmită foarte clar către parlamentari.
În condițiile în care nu reușește învestirea unui guvern cu puteri depline... Trebuie să fie un guvern adevărat, condus de un premier adevărat. Din punctul meu de vedere, singura soluiție bună pentru România este un guvern minoritar PNL, USR, UDMR, condus de Bolojan, adică exact premierul care știe ce trebuie făcut, care se bucură de credibilitate, care are susținere publică foarte puternică.
Cu siguranță au ieșit întăriți Ilie Bolojan și PNL și, din păcate, trebuie să recunosc - pentru că atât Nicușor Dan, cât și PSD, cât și Veștea i-au ridicat mingi la fileu, gratuite, pe care nu avea cum să nu le lovească - Simion a câștigat. Dar a câștigat pe gafele monumentale făcute de președinte, PSD și Veștea.
Nu știu ce va face președintele. Eu am reușit să comunic în perioada asta, nu am putut să comunic cu el. Va trebui să comunic prin mesaje publice, dar toate au fost mesaje pe care ar fi trebuit să le ia în seamă, pentru că prezentau o realitate care a fost dovedită foarte clar.
Am anticipat cu șase zile înainte de moțiune că guvernul Veștea nu are nicio șansă să obțină voturile necesare. Iar sarcina președintelui era să-i retragă mandatul lui Veștea în două situații. Prima oară după votul din PNL, iar apoi a avut iar posibilitatea să-i retragă mandatul după ce toate formațiunile politice au hotărât - mai puțin PSD - că nu susțin învestirea guvernului Veștea. USR, UDMR, AUR și SOS au hotărât în forurile statutare și au anunțat public decizia. Deci era clar.
Nu știu ce va face președintele, dar întotdeauna mai păstrezi de doi bani speranță că poate mai trăiește în el omul ăla pe care l-am cunoscut înainte de a ajunge președinte, poate o să vină cu soluția corectă.”
