Meniu de accesibilitate

Opțiuni principale

Gestionați

Mărimea textului
x1.0
Spațierea textului
x1.0
Spațierea literelor
x1.0
Spațiere înălțime
x1.5

România cere redeschiderea Strâmtorii Ormuz. Apelul lansat de Oana Țoiu după discuția cu ministrul iranian de Externe

România își reafirmă angajamentul ferm pentru soluții diplomatice în Orientul Mijlociu! Este mesajul transmis de ministrul Afacerilor Externe, Oana Țoiu, într-o discuție cu omologul său iranian, Abbas Araghchi.

În dialogul purtat cu partea iraniană, oficialul român a subliniat „necesitatea redeschiderii complete și în siguranță a Strâmtorii Ormuz și a restabilirii libertății de navigație pentru stabilizarea piețelor energetice, precum și a accesului la îngrășăminte pentru agricultură”.

Într-un mesaj postat pe rețeaua X, Oana Țoiu mai spune că ambasada României la Teheran este operațională și pregătită să contribuie, alături de parteneri, la repatrierea marinarilor, în special a celor care au nevoie de îngrijiri medicale.

Mesajul Oanei Țoiu, după discuțiile cu ministrul de Externe al Iranului

„Am discutat cu ministrul iranian al Afacerilor Externe, E.S. Abbas Araghchi, despre situația actuală din Orientul Mijlociu, despre Memorandumul de înțelegere semnat recent cu SUA și despre abordarea României, în conformitate cu dreptul internațional.

Am reafirmat angajamentul ferm al României față de soluții diplomatice care să asigure un mediu sigur atât în Orientul Mijlociu, cât și în propria noastră regiune, și am subliniat din nou riscurile generate de războiul ilegal de agresiune al Rusiei.

Am subliniat necesitatea redeschiderii complete și în condiții de siguranță a Strâmtorii Ormuz și a restabilirii libertății de navigație pentru stabilizarea piețelor energetice și a securității alimentare, precum și a accesului la îngrășăminte pentru agricultură în timp util.

Ambasada României la Teheran este pe deplin operațională și este pregătită să contribuie, alături de parteneri, la repatrierea marinarilor, în special a celor care au nevoie de îngrijiri medicale.

Noul ambasador al Iranului a înmânat recent copiile scrisorilor sale de acreditare Ministerului Afacerilor Externe al României”, a scris Oana Țoiu, pe rețeaua X.

Discuțiile dintre cei doi oficiali au venit la o zi după ce Iranul a acuzat NATO, și în special România și Italia, de complicitate în războiul din Orientul Mijlociu. În replică, președintele Nicușor Dan a reamintit că țara noastră nu a fost parte a acestui conflict.

ARTICOLE DIN ACEEAȘI CATEGORIE