Meniu de accesibilitate

Opțiuni principale

Gestionați

Mărimea textului
x1.0
Spațierea textului
x1.0
Spațierea literelor
x1.0
Spațiere înălțime
x1.5

Prima lovitură după armistițiul SUA-Iran: o navă de marfă a fost atacată în Strâmtoarea Ormuz

O navă de marfă care traversa Strâmtoarea Ormuz pe noua rută maritimă stabilită de Oman cu sprijinul ONU a fost lovită de un proiectil cu origine necunoscută.

Este primul atac de când SUA şi Iranul au semnat memorandumul de înţelegere în urma căruia au încetat ostilităţile.

Potrivit armatei britanice, nava a fost avariată în apropierea coastelor Omanului, însă nu au existat victime, iar nava și-a continuat deplasarea.

Atacul a avut loc la câteva ore după ce autoritățile iraniene au transmis că doar navele autorizate de Teheran au dreptul să folosească rutele din Strâmtoare și au descris noul culoar de navigație drept periculos și neautorizat.

În urma atacului, Organizația Maritimă Internațională a ONU a suspendat operațiunea de evacuare a peste 11.000 de marinari blocați în Ormuz din cauza conflictului. Misiunea fusese lansată în cooperare cu Iranul, Omanul și Statele Unite.

Între timp, vicepreședintele Statelor Unite a transmis că reprezentanți ai Gărzii Revoluționare vor discuta la Doha, în Qatar, cu omologi din armata americană pentru a soluționa disputele dintre cele două părți.

ARTICOLE DIN ACEEAȘI CATEGORIE

Prima lovitură după armistițiul SUA-Iran: o navă de marfă a fost atacată în Strâmtoarea Ormuz