Meniu de accesibilitate

Opțiuni principale

Gestionați

Mărimea textului
x1.0
Spațierea textului
x1.0
Spațierea literelor
x1.0
Spațiere înălțime
x1.5

Nicușor Dan a transmis un mesaj surprinzător de Ziua Europei, în care s-au strecurat și accente eurosceptice. Președintele a punctat aspecte precum slaba reprezentare a țării noastre în rândul celor care iau decizii, neștiința de a ne apăra interesul național, divizarea societății pe tema apartenței la familia europeană, erorile strategice ale Uniunii, dar și necesitatea parteneriatului euroatlantic.

A remarcat, însă, și ce a avut și are România de câștigat ca stat membru: modernizare susținută, prosperitate și, în general, un nivel de trai superior celui dinaintea aderării.

Nicușor Dan, președintele României: „Uniunea Europeană a însemnat, în primul rând, pace în Europa și pacea aduce prosperitate și pacea nu este de la sine înțeleasă, așa cum vedem în războiul care se desfășoară lângă noi.

Pentru România, 20 de ani de Uniune Europeană au însemnat modernizare și mai ales creșterea nivelului de trai. Salariul mediu a crescut de trei ori și a ajuns să fie 80% din media salariilor din Uniunea Europeană. E adevărat că în România diferența dintre salariile mari și salariile mici este mai mare decât în alte locuri din Europa și, este de asemenea adevărat că există o corupție care îi sfidează pe români și mai ales pe românii cu venituri mici.

Însă, dacă tragem linie, după 20 de ani, românii o duc mult mai bine decât o duceau acum 20 de ani.”

Președintele și-a susținut ideile cu argumente contabile. A vorbit despre veniturile nete ale României din ultimii 20 de ani: 74 de miliarde de euro de la UE, bani care s-au dus în agricultură, dezvoltări rurale, infrastructură ori recuperarea și consolidarea simbolurilor culturale autohtone.

„Europa a făcut greșeli”

Încă de zilele trecute, analiștii au remarcat o schimbare de discurs la președintele Dan. De Ziua Europei, pe 9 mai 2026, șeful de stat a păstrat tonul. Nicușor Dan a subliniat că Uniunea Europeană a făcut mai multe greșeli în ultimii an: de la dependența energetică față de Rusia până la neglijarea industriei de apărare și stabilirea unor obiective de mediu „mult prea ambițioase”.

Președintele României a spus că subiectul european trebuie discutat „altfel decât cu lozinci” și a cerut mai multă dezbatere reală despre viitorul Europei.

Nicușor Dan, președintele României: Cred eu că exact în acest moment de Ziua Europei, trebuie să vorbim despre Europa altfel decât cu lozinci. Să ieșim din logica în care, în loc de dezbatere, avem lozinci, pentru că, din păcate, Europa este un subiect care divizează societatea noastră și în loc de dezbatere, cum am spus, avem lozinci.

Europa a făcut greșeli. Când a renunțat la nuclear și și-a bazat energie pe gaz ieftin din Rusia, asta a fost o greșeală. Când și-a neglijat industria de apărare, asta a fost o greșeală. Când, în politica de mediu, evident, justificată, a fixat niște ținte mult prea ambițioase și a afectat industria grea și asta a fost o greșeală. Când pe mai multe subiecte a acționat ideologic, a fost o de asemenea o greșeală”.

România, „slabă în interiorul UE”. Țara noastră România „nu și-a apărat de multe ori obiectivele”

Dan a vorbit despre lipsa de inițiativă a României, o țară cu statut „credibil” în interiorul Uniunii Europene, dar care nu-și apără coerent obiectivele. Tema interesului național neglijat, delicată și ușor de interpretat, a fost leitmotiv în discursul izolaționist din România, din ultimii ani.

În același context, președintele a adus în discuție necesitatea parteneriatului cu Statele Unite.

Nicușor Dan, președintele României: România a fost de multe ori slabă în interiorul Uniunii Europene, în discuțiile care au avut loc acolo. România nu și-a apărat de multe ori, în mod coerent obiectivele, pentru că, din nou e adevărat, pentru că e politică, nu este cenaclu, în interiorul Uniunii Europene, țările europene își promovează interesele naționale.

Suntem în momentul în care România e credibilă, știe să acționeze în cadrul Uniunii Europene, știe să facă alianțe pentru a-și susține politicile și, deci, știe să-și apere interesele așa cum alte țări din Uniune o fac. Să spunem că liderii români se duc la liderii europeni ca să primească ordine de acolo, asta nu e altceva decât o lozincă care ne depărtează de dezbaterea reală despre unde trebuie să fie România în Uniunea Europeană.

Europa și România au nevoie ca Uniunea Europeană să aibă un parteneriat corect, solid, echitabil cu SUA și România este un susținător al unui astfel de parteneriat. Pe partea de politică externă, aderarea Republicii Moldova la Uniunea Europeană este un obiectiv important al României și vom continua să acționăm pentru ca Moldova să intre în Uniunea Europeană”.

Vine un guvern „pro-occidental”

Nicușor Dan a declarat că România va avea „într-un termen rezonabil” un guvern pro-occidental, după primele discuții purtate cu liderii partidelor și reprezentanții minorităților naționale. Șeful statului a afirmat că există deja un acord asupra marilor direcții politice și economice, inclusiv în ceea ce privește PNRR, aderarea la OECD, programul SAFE și traiectoria fiscală a României.

Nicușor Dan, președintele României: Câteva cuvinte despre situația curentă. Am încheiat un prim set de întâlniri cu liderii partidelor pro-occidentale, reprezentanți ai minorităților naționale. Am văzut cu ocazia asta constrângerile pe care fiecare dintre partide le are și cu care vine la negocierea care începe.

Există deci niște scenarii pe care ne vom concentra mai departe și discuțiile vor continua pe aceste scenarii. Reafirm, România va avea un guvern pro-occidental într-un termen rezonabil. Există acord pe politicile mari, OECD, SAFE, PNRR. Există acord pe traiectoria fiscală a României, asumată, și în sensul ăsta, guvernul care va veni va avea ca obiectiv ca până în toamnă să propună parlamentului bugetul pe 2027.

Criticat în „bulă”, dar validat de sociologi

Discursul președintelui nu s-a bucurat deloc de aprecieri în rândul „bulei” care l-a dus la Cotroceni, în 2025. Jurnaliști, specialiști în comunicare ori reprezentanți ai societății civile atrag atenția că poziția nu doar adoptată, ci și exprimată tot mai apăsat de Nicușor Dan ar putea expune țara noastră.

Un prim semnal de alarmă l-ar putea constitui cele întâmplate la Erevan, zilele trecute. În fotografia de grup cu liderii europeni participanți la summitul din capitala Armenie, una pe care președintele nu a urcat-o pe paginile sale, îl descoperim pe Nicușor Dan în spatele figurilor marcante, lângă premierul slovac Robert Fico. Nimeni altul decât singurul lider al unui stat membru UE care a mers la Moscova, la parada lui Vladimir Putin de sâmbătă.

În același timp, pe Maia Sandu o vedem lângă Ursula von der Leyen.

Sociologul Remus Ștefureac este, însă, de părere că președintele Dan a avut un discurs bun pentru Europa și România. Argumentul suprem, potrivit lui Ștefureac: grosul populației crede, într-adevăr, că țara noastră nu-și apără suficient interesele, potrivit cercetărilor.

Mai mult, abordarea europeană mai degrabă susținută de „lozinci” decât concretă a dus la o explozie a euroscepticismului, la noi.

Remus Ștefureac, sociolog: „Dincolo de războaie ideologice, este în interesul critic al României următorului deceniu să fie încăpățânată pe ideea susținerii parteneriatului transatlantic. Ideea ca România nu își apără suficient interesele în UE este împărtășită de peste 70% din populație. Este evident ca elitele noastre trebuie să facă mai mult și să demonstreze acest lucru, inclusiv pentru a nu mai da apă la moară anti-europenilor.

Euroscepticismul reîncepe să crească în România (22% in 2026 comparativ cu 9% în decembrie 2024 după turul 2 ratat), alimentat de voci radicale anti-europene ancorate în narațiuni rusești. Chiar e nevoie de o abordare pro-europeană descărcată de lozinci pentru a evita capturarea unei mai mari părți a populației de către populiștii radicali instrumentalizați de măsurile active. Iar în această direcție, mi se pare ca Nicușor Dan se poziționează inteligent.”


ARTICOLE DIN ACEEAȘI CATEGORIE