Nicușor Dan a declarat că „nu poți să lupți cu sistemul când ești șeful sistemului” și că este nevoie de o reformă a sistemului fără a duce România în anarhie. Întrebat dacă, în calitate de șef al sistemului, poate livra „România onestă”, sloganul său de campanie, președintele a afirmat că acest lucru este posibil „în timp și fără să producă anarhie”.
Octavian Vasilescu, jurnalist Euronews România: Legat de decorația pe care ați acordat-o domnului Lech Walesa, un om care a jucat un rol esențial în căderea comunismului în Europa de Est. Cu toate acestea, în ultima perioadă ați fost acuzat în țară, inclusiv de oameni care v-au susținut în alegeri, că sunteți de partea sistemului creat în România din rămășițele Partidului Comunist și ale fostei Securități, deși ne amintim că anul trecut în campanie spuneați că timp de 20 de ani v-ați luptat cu sistemul în instanță. De când ați ajuns la Palatul Cotroceni, cât de puternic ați simțit influența acestui așa numit sistem? Cum v-a afectat munca? Și cum credeți că ar putea să dispară influența sa în România?
Nicușor Dan, președintele României: 20 ani de luptă cu sistemul cred că asta e o certitudine. Nu poți să te lupți cu sistemul când ești șeful sistemului. Întrebarea este cum putem să reformăm sistemul fără ca să ducem țara asta în anarhie. Asta este misiunea pe care mi-am asumat-o.
Nicușor Dan: Sper să mă pun în poziția de a avea instrumente pentru a reforma sistemul
Nicușor Dan, președintele României: Între un câine care latră și un câine care mușcă, eu prefer un câine care mușcă.
Între a declama despre cât de tare vom reforma sistemul, că avem mulți declamatori, și între a avea instrumente pentru a reforma cu adevărat sistemul, eu întotdeauna, cum am făcut-o și la Primăria Capitalei, (...) sper să mă pun în poziția de a avea instrumente pentru a reforma sistemul.
„E foarte important să ducem linia de demarcație între prooccidental și antioccidental”
Nicușor Dan, președintele României: Dacă vreți să mergem într-o zonă mai politică: este foarte important ca să păstrăm, să ducem linia de demarcație între prooccidental și antioccidental.
Și nu să ne consumăm energiile într-o luptă în interiorul unei viziuni proocidentale. Asta am spus-o inclusiv în campania electorală când am criticat sistemul.
Octavian Vasilescu, jurnalist Euronews România: Acum credeți că șeful sistemului poate livra România onestă?
Nicușor Dan, președintele României: Da, în timp și fără să producă anarhie.
Următorul Summit al Flancului estic va fi organizat în România. Anunțul a fost făcut joi de preşedintele Nicuşor Dan în cadrul unei declaraţii de presă comune cu liderii care au participat la reuniunea acestui format, la Gdansk.
