Sindicaliștii din Educație au stat în soare pentru o nouă rundă de proteste. După ce s-au adunat în fața Parlamentului, au cerut, în mare, abrogarea măsurilor de austeritate din sistemul de învățământ - limitarea numărului de copii în clase și creșterea sumelor plătite profesorilor care lucrează cu ora.
Protest al sindicaliştilor din Educaţie, la Palatul Parlamentului
Protestatar: „Ne-a afectat cantitatea de ore predate, la 20. A creat un haos de nedescris în școli. Foarte mulți, anul trecut, au pierdut o foarte mare parte din salariu.”
Protestul a avut loc la ieșirea din Parcul Izvor, în fața Palatului Parlamentului. Profesorii au reclamat salariile mici, numărul mare de elevi din clase și creșterea normelor de ore - toate, parte din ceea ce mulți numesc legea austerității în educație.
Protestatar: „Aveam 5800 de lei, acum am 4500 de lei salariul.”
Protestatară: „Ne-a afectat și salarial, și moral - în toate felurile. Eu nu știu dacă doi profesori pot crește decent o familie cu trei copii, spre exemplu, cum am eu.”
Protestatară: „Au intrat două ore în plus la fiecare dintre noi. Asta a însemnat că 16.000 dintre noi, dintre cadrele didactice, au rămas fără salariu.”
Federaţiile vor depune la Parlament peste 160.000 de semnături pentru modificarea şi completarea legilor Educaţiei
Andre Rotaru, jurnalist Euronews România: Sindicaliștii au depus la Parlament și o inițiativă legislativă cetățenească, una pentru care susțin că ar fi strâns nu mai puțin de 160.000 de semnături. Documentul ar urma să aducă modificări în ceea ce privește schimbările făcute anul trecut, care bineînțeles că i-au nemulțumit pe profesori și i-au scos în repetate rânduri în stradă.
Inițiativa a fost publicată în Monitorul Oficial încă din luna februarie anul acesta, iar pragul de semnături necesare prevăzut de lege este de 100.000 de persoane cu drept de vot.
Ion Zoican, secretar general FSLI: „Solicităm revenirea la norma didactică, revenirea la numărul de elevi pe clasă, plata cu ora să fie plătită corespunzător unui cadru didactic și nu unui zilier necalificat.”
George Purcaru, vicepreședinte FSLI: „Cerem politicienilor României să treacă de la vorbe la fapte, să nu mai clameze atunci când au nevoie de voturi că educația este prioritate națională, ci să treacă la fapte. Colegii noștri ne cer inclusiv să ne gândim foarte serios dacă vom începe sau nu școala în toamnă.”
Săptămâna trecută, profesorii au protestat în Piața Victoriei, iar apoi au plecat în marș spre Parlament.
