Donald Trump are o nouă grijă: bazinul de apă din fața Memorialului Lincoln din Washington D.C. Acesta este păzit de membrii Gărzii Naționale, după ce liderul de la Casa Albă susține că a fost vandalizat. Șase persoane sunt anchetate, iar administrația americană își dorește să redea strălucirea monumentului înaintea Zilei Naționale a Statelor Unite.
Bazinul a fost recent renovat, iar lucrările au costat 14 milioane de dolari. Însă, după câteva săptămâni, vopseaua de pe fundul bazinului s-a cojit, iar apele s-au umplut de alge. Președintele american susține că există probe că monumentul a fost vandalizat.
Donald Trump, președintele SUA: „Cineva a intrat acolo cu un cuțit și a făcut tăieturi - a produs adevărate distrugeri. Apoi a produs zgârieturi de 200–350 de picioare lungime (60 - 106 metri n.r.), toate sub forma unor numeroase tăieturi mici. E cu adevărat oribil. Și a distrus gazonul. Am plantat acolo o grămadă de gazon nou-nouț. L-au distrus. Așa că totul este în curs de reparare, dar este păcat. Am înțeles că au fost reținute cinci sau șase persoane. Departamentul de Interne vă poate oferi mai multe informații în acest sens și am auzit că sunt șase persoane anchetate.”
Trump spune că probabil va fi nevoie de golirea bazinului pentru reparații și a promis o soluție rapidă. Republicanul a susținut că proiectul inițial era menit să curețe, să înfrumusețeze și să consolideze un loc emblematic care, potrivit lui, devenise dărăpănat și murdar din cauza neglijenței președinților anteriori. Algele au afectat piscina timp de un secol, iar Trump a insistat că un strat de vopsea într-un ton albastru ca cel de pe steagul american, pe care l-a ales el însuși, ar transforma bazinul într-o întindere strălucitoare de apă de-a lungul National Mall.
