Meniu de accesibilitate

Opțiuni principale

Gestionați

Mărimea textului
x1.0
Spațierea textului
x1.0
Spațierea literelor
x1.0
Spațiere înălțime
x1.5

UPDATE Nicușor Dan, la Summitul Flancului Estic: „Recunoaștem împreună Rusia ca amenințare colectivă”

25/06/2026 , 17:18

Nicușor Dan, pe X: Astăzi am avut plăcerea să anunț, la Summitul Flancului Estic, că România va găzdui următoarea reuniune a liderilor în acest format „Helsinki”. Acesta este un dovadă a rolului activ jucat de România, la nivelul UE și NATO, în consolidarea Flancului Estic.

Securitatea și apărarea Flancului se extind de la Arctic și Marea Baltică până la Marea Neagră, motiv pentru care coordonarea strânsă între statele noastre este esențială atât pentru a asigura complementaritatea dintre UE și NATO (în sensul conceptului NATO 3.0), cât și pentru a menține o relație transatlantică solidă și pentru a consolida UE în domeniile militar și de apărare.

Agresivitatea Rusiei este evidentă și nu există perspective de reducere a acesteia sau intenții reale din partea Moscovei de a obține pacea în războiul său împotriva Ucrainei. Prin urmare, consolidarea Flancului Estic este singura soluție care poate descuraja acțiuni iresponsabile viitoare ale Rusiei în regiunea noastră.

De asemenea, aș dori să-i mulțumesc Prim-ministrului @donaldtusk pentru organizarea acestei întâlniri și aștept cu nerăbdare să-l văd, împreună cu ceilalți lideri, la viitoarea reuniune de la București.

Știrea inițială:

Următorul Summit al Flancului estic va avea loc în România. Anunțul făcut de președintele Nicușor Dan

Următorul Summit al Flancului estic va fi organizat în România. Anunțul a fost făcut joi de preşedintele Nicuşor Dan în cadrul unei declaraţii de presă comune cu liderii care au participat la reuniunea acestui format, la Gdansk.

„Am fost de acord că următoarea reuniune în acest format va avea loc în România la începutul anului 2027, dacă până atunci nu vor avea loc evenimente excepţionale”, a declarat președintele Nicușor Dan, potrivit Agerpres.

Președintele Nicușor Dan a declarat că relația dintre Uniunea Europeană și NATO trebuie să fie una complementară în ceea ce privește apărarea Europei, iar Rusia reprezintă o amenințare colectivă pentru statele de pe Flancul estic.

Nicușor Dan a precizat că summitul Flancului Estic, găzduit în orașul polonez Gdansk, reprezintă „o întâlnire extrem de importantă”, ocazie cu care liderii statelor din Europa centrală și de est transmit împreună un „mesaj de unitate”.

Transmitem faptul că recunoaștem împreună Rusia ca amenințare colectivă pentru țările noastre. Transmitem un mesaj de solidaritate cu Ucraina și de continuare a sprijinului pentru războiul pe care îl duce apărând în același timp Europa.

Avem aceeași opinie în ceea ce privește relația dintre Uniunea Europeană și NATO, care trebuie să fie complementare pe chestiunea apărării Europei, și fiecare dintre noi am înțeles necesitatea creșterii cheltuielilor, care să se transforme în echipamente militare”, a declarat președintele Nicușor Dan, în Polonia.

Nicușor Dan: Este important ca această unitate să fie de la Nordul la Sudul Flancului Estic

„Este important ca această unitate să fie de la Nordul la Sudul Flancului Estic, pentru zona Mării Negre, este important pentru România, și am informat colegii despre progresele pe care le-am făcut în privința hub-ului de securitate la Marea Neagră, un proiect al Uniunii Europene.

A fost o ocazie, de asemenea, pentru a trece în revistă, și cu participarea domnului Comisar și a Președintei Comisiei Europene, pe unde suntem cu programele de echipare militară, unde, evident, ne interesează programul Eastern Flank Watch, dar ne interesează și programele din cadru financiar multianual, și aici am insistat pentru includerea experienței Ucrainei în aceste programe, pentru a exista un echilibru dintre necesitatea de competitivitate și necesitatea strategică pe obiectivele pe care le avem în ceea ce privește apărarea Flancului Estic”, a concluzionat șeful statului.

Nicușor Dan l-a decorat pe Lech Walesa, fost președinte al Poloniei

De asemenea, preşedintele Nicuşor Dan a semnat decretul de decorare a domnului Lech Walesa.

„Astfel, în semn de înaltă apreciere pentru meritele excepţionale avute la consolidarea şi aprofundarea relaţiilor bilaterale româno-polone, precum şi pentru contribuţia esenţială la promovarea valorilor democratice în spaţiul est-european, Preşedintele Nicuşor Dan a conferit Ordinul Naţional "Steaua României" în grad de Mare Cruce domnului Lech Walesa, fost Preşedinte al Republicii Polone”, a anunțat Administrația Prezidențială.

Cine este Lech Walesa

Lider sindical și activist pentru drepturile muncitorilor din Polonia, Lech Walesa este considerat una dintre principalele personalități politice le tranziției de la comunism la democrație în Europa de Est. În august 1980, a condus grevele de la șantierul naval Gdansk, care au dus la înființarea sindicatului independent Solidaritatea (Solidarność), primul sindicat liber din blocul comunist.

Lech Walesa a devenit un simbol al rezistenței pașnice împotriva regimului comunist și al luptei pentru libertăți civile, drepturi sindicale și reforme democratice. În perioada legii marțiale (1981–1983), a fost internat și supravegheat de autorități, însă a continuat să reprezinte Opoziția democratică.

A primit Premiul Nobel pentru Pace în 1983 pentru contribuția sa la promovarea schimbării pașnice și a drepturilor omului. El a avut un rol esențial în negocierile de la Masa Rotundă din Polonia (1989), care au deschis calea spre alegeri parțial libere și sfârșitul dominației comuniste în Polonia.

Lech Walesa a fost ales președinte al Polonia în 1990, devenind primul președinte ales democratic după prăbușirea regimului comunist. Mandatul său prezidențial (1990–1995) a coincis cu transformări economice și politice profunde, inclusiv consolidarea instituțiilor democratice și orientarea prooccidentală a Poloniei.

După încheierea mandatului, a rămas activ în viața publică internațională, promovând democrația, drepturile omului și integrarea europeană. El este considerat una dintre cele mai influente personalități politice ale secolului al XX-lea din Europa Centrală și de Est, alături de alți lideri ai mișcărilor democratice care au contribuit la sfârșitul Războiului Rece.

ARTICOLE DIN ACEEAȘI CATEGORIE

UPDATE Nicușor Dan, la Summitul Flancului Estic: „Recunoaștem împreună Rusia ca amenințare colectivă”