Ministrul iranian de externe Abbas Araghchi a susținut duminică, la Bagdad, că țara sa este singura responsabilă pentru ca traficul în strâmtoarea Ormuz să revină la nivelurile anterioare și a avertizat că orice altă intervenție „va întârzia redeschiderea” sa, transmite EFE, preluat de Agerpres.
„Conform memorandumului de înțelegere, strâmtoarea Ormuz se află sub administrarea Iranului și, după 30 de zile, operațiunile vor reveni la normal, așa cum se întâmpla anterior. Responsabilitatea acestor chestiuni revine părții iraniene și nici o altă țară nu are nicio responsabilitate, conform acelui memorandum”, a spus șeful diplomației iraniene într-o conferință de presă alături de omologul său irakian, Fuad Hussein.
De asemenea, a subliniat că „orice intervenție sau măsuri separate sau noi vor complica și mai mult situația și vor întârzia redeschiderea strâmtorii Ormuz, pe lângă creșterea nivelului de escaladare, incidentele și confruntările care au avut loc în ultimele două nopți în strâmtoarea Ormuz dovedind acest lucru”.
Din acest motiv, șeful diplomației iraniene a cerut „tuturor părților” să respecte memorandumul semnat digital pe 17 iunie între Washington și Teheran, care prevede redeschiderea Strâmtorii Ormuz, și să se abțină de la orice acțiune care ar putea împiedica acest proces.
Araghchi a făcut referire la atacurile lansate în acest weekend de Statele Unite asupra unor ținte din Iran, ca răspuns la acțiunile Teheranului împotriva a două nave în Strâmtoarea Ormuz.
Ca represalii, Iranul a lansat atacuri și asupra Bahrainului și Kuweitului, două state din Golf afectate de bombardamentele iraniene încă de la începutul conflictului.
