Donald Trump a acuzat sâmbătă Iranul că a încălcat acordul de încetare a focului și a avertizat că Washingtonul ar putea intensifica ofensiva militară dacă Teheranul continuă atacurile, până la punctul în care Republica Islamică „va înceta să existe”, potrivit EFE, citată de Agerpres.
Trump acuză Iran că încalcă acordul de încetare a focului
Într-un mesaj publicat pe rețeaua sa Truth Social, Trump a susținut că forțele americane au bombardat instalații de depozitare a rachetelor și a dronelor, precum și radare de coastă iraniene ca răspuns la o nouă încălcare a încetării ostilităților.
„Poate veni un moment în care pur și simplu să nu mai putem fi rezonabili și să fim obligați să definitivăm pe cale militară munca pe care am început-o cu mare succes. Dacă se întâmplă asta, Republica Islamică Iranului va înceta să existe!”, a scris președintele SUA.
Cu câteva ore înaintea postării, Comandamentul Central al Statelor Unite (CENTCOM) a raportat o nouă serie de atacuri împotriva mai multor ținte militare din Iran ca răspuns la atacul unei drone atribuit Teheranului asupra petrolierului M/T Kiku, sub pavilion panamez, în timp ce naviga prin strâmtoarea Ormuz.
„Forțele CENTCOM au lansat astăzi atacuri ca răspuns direct la agresiunea continuă a Iranului împotriva navigației comerciale”, a declarat comandamentul militar într-un comunicat. Potrivit CENTCOM, ofensiva a vizat infrastructura de supraveghere militară, sistemele de comunicații, pozițiile de apărare aeriană, facilitățile de depozitare a dronelor și capacitățile pentru desfășurarea minelor navale.
Vineri, Trump a acuzat Iran că a încălcat în mod „nesăbuit” armistițiul când a lansat „cel puțin patru drone de atac unidirecțional împotriva navelor care tranzitau Strâmtoarea Ormuz”. Atacurile sunt primele schimburi între cele două părți de când SUA și Iran au semnat pe 17 iunie un memorandum de înțelegere pentru a pune capăt ostilităților și a asigura libera navigație prin Strâmtoarea Ormuz, în timp ce negociază un acord final privind programul nuclear iranian.
