Meniu de accesibilitate

Opțiuni principale

Gestionați

Mărimea textului
x1.0
Spațierea textului
x1.0
Spațierea literelor
x1.0
Spațiere înălțime
x1.5

Hezbollah respinge acordul dintre Israel și Liban: „Este nul și neavenit”

Liderul mișcării șiite libaneze Hezbollah, Naim Qassem, a calificat sâmbătă drept o „gravă eroare” acordul semnat vineri de Liban și Israel sub auspiciile Statelor Unite, considerându-l „nul și neavenit”, transmite AFP, preluat de Agerpres.

Hezbollah cere aplicarea memorandumului dintre SUA și Iran

„Acordul-cadru de la Washington este umilitor, rușinos și reprezintă un abandon de suveranitate”, a declarat Naim Qassem într-un comunicat, acuzând guvernul libanez că „legitimează” astfel ocuparea teritoriului țării.

„Acest acord este nul și neavenit, și cele care trebuie aplicate sunt prevederile memorandumului de înțelegere iraniano-american”, a adăugat liderul Hezbollah, făcând referire la textul semnat la 17 iunie de către Washington și Teheran, și care prevede încetarea ostilităților în Liban.

Israelul, Libanul și Statele Unite au semnat vineri la Washington un acord-cadru, fără a dezvălui detaliile acestuia, dar cu obiectivul declarat de a deschide calea către o pace și o securitate durabile, a anunțat secretarul de stat american Marco Rubio, după mai multe zile de discuții.

La scurt timp după anunț, premierul israelian Benjamin Netanyahu a declarat că armata israeliană va rămâne în sudul Libanului până când Hezbollah va depune armele.

Ulterior, armata israeliană a informat că a efectuat sâmbătă un atac aerian care a vizat presupuși luptători în regiunea Nabatieh din sudul Libanului, primul atac de acest fel de la anunțarea acordului-cadru între Israel și Liban.

O purtătoare de cuvânt a armatei israeliene a declarat pentru AFP ca atacul a vizat „presupuși teroriști care reprezentau o amenințare pentru soldații israelieni”.

„Rezultatele atacului sunt în curs de evaluare”, a adăugat armata.

ARTICOLE DIN ACEEAȘI CATEGORIE