Proteste violente la Beirut față de acordul semnat de Liban, Israel și Statele Unite. Susținătorii Hezbollah au ieșit în stradă, iar un oficial al grupării pro-iraniene a avertizat că documentul ar putea împinge țara spre un nou război civil. În același timp, Hezbollah respinge orice negocieri directe cu Israel și insistă că nu va renunța la arme.
Proteste în Liban: Hezbollah respinge acordul cu SUA și Israel
Acordul-cadru semnat la Washington prevede dezarmarea Hezbollah și eliminarea infrastructurii sale militare.
Susținătorii Hezbollah au blocat vechiul drum spre aeroport, în suburbiile sudice ale Beirutului, și au incendiat anvelope pentru a protesta față de acordul trilateral semnat de Statele Unite, Israel și Liban.
Sursa foto: Profimedia
Armata libaneză ar urma să preia controlul zonelor în care operează în prezent milițiile islamiste. Pentru consolidarea armatei, Statele Unite vor aloca 30 de milioane de dolari, iar prin intermediul ONU vor acorda Libanului ajutoare umanitare în valoare de 100 de milioane de dolari.
Cu puțin timp înainte de semnarea acordului, liderul Hezbollah le-a transmis susținătorilor că Statele Unite și Israelul au pierdut războiul cu Iran și că acest lucru deschide o nouă etapă pentru organizație.
Marco Rubio, secretarul american de Stat: „Așa cum am spus astăzi, așa cum le-am spus tuturor părților prezente astăzi aici, acesta este începutul începutului. Ne așteaptă multă muncă. Nu subestimăm în niciun fel dificultatea sarcinii care ne stă în față. Însă, înțelegem importanța acesteia, cât de vitală este și suntem onorați că am contribuit la realizarea acestui demers.”
Nada Hamadeh Moawad, ambasadoarea Libanului în Statele Unite: „Acordul-cadru trilateral pe care l-am semnat reprezintă un prim pas pe calea restabilirii suveranității și integrității teritoriale a Libanului, asigurând încetarea definitivă și permanentă a ostilităților, permițând poporului nostru să se întoarcă pe pământul său și oferind tuturor libanezilor posibilitatea de a trăi în pace, siguranță și prosperitate.”
Benjamin Netanyahu, prim-ministrul Israelului: „Permitem armatei libaneze să înceapă pregătirile pentru preluarea controlului asupra teritoriului. Stabilim două zone-pilot, ambele în conformitate cu recomandările Forțelor de Apărare Israeliene (IDF). Prima se află în întregime în afara zonei de securitate și la sud de râul Litani. A doua se află la nord de Litani. Cu alte cuvinte, menținem în permanență zona de securitate inițială, în afara razei de acțiune a rachetelor antitanc.”
