Meniu de accesibilitate

Opțiuni principale

Gestionați

Mărimea textului
x1.0
Spațierea textului
x1.0
Spațierea literelor
x1.0
Spațiere înălțime
x1.5

Ce cuprinde articolul?

''Munca noastră nu s-a terminat'', a avertizat directorul OMS după evacuarea vasului Hondius

Utimele două zboruri de evacuare a pasagerilor de pe vasul MV Hondius au aterizat în Țările de Jos

Starea pacientei din Franța se agravează, anunță ministrul Sănătății de la Paris

Trump spune că hantavirusul este greu de răspândit: „Oamenii sunt destul de adaptați la el”

O franceză repatriată de pe MV Hondius, pozitivă la hantavirus. 22 de cazuri de contact în Franța

Francezii repatriați, plasați în „izolare strictă”, unul dintre aceștia prezintă simptome

Un american, repatriat de pe vasul de croazieră, este pozitiv la hantavirus

Protocol anti-hantavirus diferit în SUA:„Poate prezenta riscuri”, dar „nu impunem nimic”, spune șeful OMS

Papa Leon le mulțumește locuitorilor din Insulele Canare pentru primirea navei MV Hondius afectate de focarul de hantavirus

Cei 14 spanioli evacuați de pe MV Hondius au ajuns la Madrid

Avionul care transportă pasageri spanioli pleacă spre Madrid

A început evacuarea: Paisprezece cetățeni spanioli vor fi primii care ajung la țărm

Operațiunile de evacuare a unora dintre pasagerii și membrii echipajului navei MV Hondius, unde a fost detectat un focar de hantavirus, s-au încheiat și au vizat în total 94 de persoane de 19 naționalități diferite, a anunțat ministrul spaniol al sănătății, Javier Padilla.

Cele mai importante infromații despre cazul navei MV Hondius și focarul de hantavirus

  • Nava de croazieră MV Hondius a ajuns în Tenerife după izbucnirea unui focar de hantavirus, în urma căruia a fost raportat și un deces.
  • Autoritățile spaniole au desfășurat o operațiune de evacuare considerată „fără precedent”.
  • În total, 94 de persoane din 19 țări au fost evacuate de pe navă.
  • Evacuarea s-a făcut etapizat, iar pasagerii au fost transportați în siguranță către țărm și ulterior repatriați.
  • Tedros Adhanom Ghebreyesus a fost prezent în Insulele Canare și a avertizat că unele protocoale mai relaxate, precum cele din SUA, „pot prezenta riscuri”.
  • Organizația Mondială a Sănătății recomandă, în acest caz, până la 42 de zile de carantină pentru persoanele expuse.
  • Hantavirusul se transmite, în mod obișnuit, de la rozătoare infectate, prin urină, fecale sau salivă.
  • Tulpina identificată pe navă, Andes, este rară și poate fi transmisă între oameni.
  • Perioada de incubație a virusului poate ajunge până la șase săptămâni, ceea ce complică monitorizarea cazurilor.
  • Autoritățile consideră în continuare că riscul pentru populația generală rămâne redus, dar mențin măsuri stricte de precauție.
  • Un american evacuat de pe nava de croazieră afectată de un focar de hantavirus a fost testat pozitiv la infecția cu agentul patogen.
  • Opt țări au organizat până acum zboruri de repatriere.
  • Doisprezece membri ai personalului unui spital olandez unde se află un pasager pozitiv de pe nava de croazieră, au fost plasați în carantină. Și asta, pentru că procedurile nu au fost respectate, a anunțat spitalul.
12/05/2026 , 14:35

''Munca noastră nu s-a terminat'', a avertizat directorul OMS după evacuarea vasului Hondius

Directorul Organizației Mondiale a Sănătății (OMS) a afirmat marți că ''munca'' autorităților sanitare nu ''s-a terminat'' după evacuarea cu succes a peste 100 de pasageri și membri ai echipajului de pe MV Hondius, unde a fost detectat un focar de hantavirus, informează AFP, citat de Agerpres.

''Munca noastră nu s-a terminat'', a avertizat Tedros Adhanom Ghebreyesus cu prilejul unei conferințe de presă comună alături de prim-ministrul spaniol Pedro Sanchez la Madrid, la o zi după încheierea operațiunii de evacuare a vasului de croazieră, care a pornit duminică seară din Insulele Canare spre Țările de Jos, o parte a echipajului aflându-se în continuare la bord.

''Având în vedere perioada lungă de incubație a virusului (...), alte cazuri'' ar putea apărea în săptămânile urmptoare, a subliniat el marți, spunând că ''speră'' ca țările să urmeze ''sfaturile și recomandările'' OMS în lupta împotriva hantavirusului.

Pasagerii evacuați de pe vas sunt de circa 20 de naționalități diferite.

''OMS dispune directive clare'', a amintit el înainte de a evoca ''problema suveranității'' naționale.

''Nu putem constrânge țările să aplice protocoalele noastre. Noi putem doar sfătui și recomanda'', a continuat el.

''Recomandarea OMS este ca persoanele evacuate să fie monitorizate în mod activ, în cadrul unui centru de carantină desemnat sau la domiciliu, timp de 42 de zile începând de la ultima expunere, care este 10 mai, ceea ce înseamnă 21 iunie'', a detaliat el.

''Înțeleg perfect că populația din Tenerife este preocupată de debarcarea pe coastele sale'', a spus el.

''Riscul este slab, atât pentru populația Tenerife, cât și la scară mondială, iar toate eforturile noastre în decursul săptămânii trecute au vizat menținerea acestui nivel'', a adăugat el, spunând că ''tratează situația cu seriozitate''.

La rândul lui, prim-ministrul spaniol a salutat reușita acestei operațiuni: ''omenirea nu avea nevoie de mai mult egoism, nici de mai multă frică'', a spus el, aluzie la reticențele în Spania, și în special în Canare, în legătură cu primirea vasulului pentru a se proceda la evacuarea sa.

''În ultimele zile, au auzit numeroși reprezentanți publici întrebându-se de ce statul african Capul Verde n-a găzduit operațiunea'', a amintit șeful guvernului, făcând referință, fără a-i da numele, la președintele Insulelor Canare.

''Însă pentru noi, era clar că nu aceasta era întrebarea, că întrebarea adevărată era alta (...). De ce nu venim în ajutorul celor care au nevoie dacă dispunem de mijloace?'' a adăugat el.

Vasul, care a plecat luni seară cu o parte din echipaj la bord, este așteptat în Țările de Jos, dar nu înainte de duminică seară.

12/05/2026 , 09:15

Utimele două zboruri de evacuare a pasagerilor de pe vasul MV Hondius au aterizat în Țările de Jos

Ultimele două aeronave având la bord pasageri și membri ai echipajului evacuați de pe vasul de croazieră MV Hondius, pe care a fost depistat un focar de Hantavirus, au aterizat la Eindhoven, în Țările de Jos, în noaptea de luni spre marți, conform unui jurnalist AFP.

Cele două avioane care au decolat din arhipelagul spaniol Insulele Canare au transportat în total 28 de persoane, potrivit ministerului olandez al Afacerilor Externe.

Pasagerii civili, trimiși în carantină

La bordul primului avion se aflau șase pasageri ai vasului Hondius – patru australieni, un neozeelandez și un britanic rezident în Australia. Aceste persoane urmau să fie cazate într-un centru de carantină situat în apropierea aeroportului, înainte de a pleca spre Australia.

Purtând halat medical alb și mască de protecție, pasagerii au coborât din avionul pentru curse medicale, ținând la piept saci cu obiectele personale, înainte de a intra în terminal.

Echipaj și experți internaționali la bordul celui de-al doilea avion

Al doilea avion a transportat 19 membri ai echipajului navei, un medic britanic, precum și doi epidemiologi – unul al Organizația Mondială a Sănătății și unul al Centrul European de Prevenire și Control al Bolilor. Aceștia purtau mască de protecție și aveau asupra lor bunurile personale.

Nava se îndreaptă spre Rotterdam

Vasul de croazieră MV Hondius a părăsit luni insula spaniolă Tenerife cu destinația Rotterdam, în Țările de Jos, unde urmează să fie supus unor proceduri de dezinfectare.

La bord au rămas 25 de membri ai echipajului și doi membri ai personalului medical, precum și trupul unei pasagere de naționalitate germană care a decedat în timpul croazierei.

Autoritățile australiene: pasagerii sunt în stare bună

Autoritățile din Australia au declarat că pasagerii rezidenți în Australia și Noua Zeelandă evacuați de pe vas se află „în stare bună de sănătate” după transferul în Țările de Jos.

„Toți sunt în stare bună de sănătate și au o dispoziție relativ bună, în pofida experienței”, a declarat ministrul australian al Sănătății, Mark Butler.

Acesta a precizat că autoritățile lucrează pentru finalizarea procedurilor logistice necesare repatrierii tuturor celor șase persoane în următoarele 48 de ore.

Repatriere complexă și măsuri stricte de biosecuritate

Ministrul a explicat că dificultățile sunt generate atât de distanța mare dintre Europa și Australia, cât și de cerințele sanitare stricte.

Conform planului, pasagerii vor fi transportați mai întâi la o bază a Forțelor Aeriene Regale Australiene din Perth, iar ulterior vor fi duși la centrul de carantină Bullsbrook.

Carantină de până la 42 de zile

Centrul Bullsbrook, construit în timpul pandemiei de COVID-19, va fi folosit pentru prima dată pentru a găzdui persoane repatriate din cauza unei urgențe sanitare.

Autoritățile australiene estimează că pasagerii vor rămâne în izolare cel puțin trei săptămâni, sub supraveghere medicală. Totuși, perioada ar putea fi extinsă până la 42 de zile, conform recomandărilor Organizația Mondială a Sănătății pentru monitorizarea contactelor apropiate ale cazurilor de hantavirus.

12/05/2026 , 08:15

Starea pacientei din Franța se agravează, anunță ministrul Sănătății de la Paris

Starea pacientei din Franța se agravează, anunță ministrul Sănătății de la Paris. Femeia a fost debarcată de pe vasul de croazieră și repatriată ieri, împreună cu alți patru cetățeni francezi. Primele simptome au apărut în timpul zborului spre casă, iar peste noapte starea ei s-a înrăutățit.

Stephanie Rist, ministrul francez al Sănătății: „Dintre cei cinci cetățeni francezi repatriați, o persoană a manifestat simptome în timpul zborului. Din păcate, starea ei s-a agravat peste noapte și pot confirma că testele au ieșit pozitive pentru hantavirus. Această pacientă are hantavirus și se află într-un spital specializat în boli infecțioase, unde au fost implementate măsuri stricte de protecție în saloane pentru a preveni răspândirea virusului.”

În SUA, autoritățile monitorizează încă un pasager care prezintă simptome specifice bolii, dar al cărui prim test a fost negativ. Acesta, alături de celălalt turist american testat pozitiv, au fost aduși în statele unite într-un compartiment izolat al unei aeronave.  

Organizația Mondială a Sănătății a avertizat că ar putea apărea și alte cazuri deoarece virusul poate avea o perioadă de incubație de până la șase săptămâni.

Tedros Ghebreyesus, directorul general al Organizației Mondiale: „Recomandarea noastră este clară: începând cu 10 mai, 42 de zile de monitorizare activă, 42 de zile de carantină. Dar aceasta poate avea loc fie într-o unitate specială, fie la domiciliu. Desigur, noi oferim recomandări țărilor, însă, în cele din urmă, nu impunem nimic.”

OMS a confirmat până în prezent șase cazuri de hantavirus asociate focarului de pe vasul de croazieră. Trei persoane au murit, un cuplu olandez și un cetățean german.

12/05/2026 , 08:11

Trump spune că hantavirusul este greu de răspândit: „Oamenii sunt destul de adaptați la el”

Toți pasagerii de pe nava de croazieră unde s-a declanșat un focar de hantavirus au fost debarcați și repatriați. Operațiunea din Insulele Canare s-a încheiat aseară odată cu plecarea vasului din port către Țările de Jos, unde ar urma să ajungă duminică. 

La bord mai sunt doar membrii echipajului și nu sunt, deocamdată, informații că printre ei ar fi noi cazuri de îmbolnăvire. Potrivit Organizației Mondiale a Sănătății, printre pasagerii evacuați sunt confirmate șapte cazuri de hantavirus. Subiectul a fost abordat și de președintele american, Donald Trump. 

Aflat în biroul Oval lângă o echipă de experți medicali, liderul american a spus că Hantavirusul este o infecție care se transmite cu greu de la om la om. A profitat însă de moment și pentru a acuza Organizația Mondială a Sănătății că se află complet sub controlul Chinei. De menționat este și faptul că Statele Unite s-au retras din OMS chiar din ordinul lui Donald Trump. 

Donald Trump, președintele SUA: „Plăteam Organizației Mondiale a Sănătății 500 de milioane de dolari pe an. Sunt mulți bani, dar, per ansamblu, ei nu dispuneau de toată suma, dar tot erau mulți bani. Nu eram tratați bine. Puneau diagnostice greșite. Eu am fost cel care a spus că virusul COVID-19 provine din Wuhan. Ei nu au spus asta. Au refuzat să spună asta pentru că erau complet sub controlul Chinei. Eu spuneam că provine din Wuhan, ei nu voiau să spună asta. Acum s-a dovedit, cred că este concludent că a venit din Wuhan. Eu am spus asta din prima zi. Pentru că am văzut imagini din satelit cu saci pentru cadavre peste tot în Wuhan. Literalmente peste tot în Wuhan. 

Acum, singura diferență în cazul acestui virus (Hantavirus) este că este mult mai greu de contractat. Îl avem de mult timp, există de multă vreme. Oamenii sunt destul de adaptați la el. Sper că totul va fi bine; tot ce pot face este tot ce poate face un președinte. Se pare că nu se răspândește ușor, de fapt, în anumite privințe, este foarte greu de răspândit. Trăim cu el de ani de zile, de mulți ani, și cred că suntem într-o situație foarte bună.”

11/05/2026 , 12:24

O franceză repatriată de pe MV Hondius, pozitivă la hantavirus. 22 de cazuri de contact în Franța

O pasageră franceză, repatriată de pe vasul de croazieră MV Hondius, a fost testată pozitiv la hantavirus, a anunțat luni ministra franceză a Sănătății, Stéphanie Rist, care a adăugat că există 22 de cazuri de contact identificate în Franța, potrivit AFP și Reuters, citate de Agerpres.

Dintre cei cinci francezi repatriați și plasați în izolare la Paris, starea de sănătate a unei femei „s-a degradat, din păcate, în această noapte”, iar „testele au fost pozitive”, a spus ea la postul de radio France Inter.

Cei cinci pasageri „sunt spitalizați în camere cu fluxuri de aer care permit evitarea contaminării”, „sunt evident izolați în acest spital, unde vor rămâne până la noi ordine” pentru o perioadă de minim 15 zile, a adăugat ea.

În privința cazurilor de contact, ministra a afirmat că circa 20 de francezi au fost identificați: opt, printre pasagerii zborului din 25 aprilie între Sfânta Elena și Johannesburg, care „au fost puși în izolare imediat” și 14 la bordul zborului Johannesburg-Amsterdam.

„Le solicităm” acestor 14 pasageri „să ne contacteze pentru că trebuie să punem în practică izolarea”, a spus Stéphanie Rist.

11/05/2026 , 10:38

Francezii repatriați, plasați în „izolare strictă”, unul dintre aceștia prezintă simptome

Unul dintre cei cinci francezi repatriați cu avionul duminică de pe vasul MV Hondius, unde a fost detectat un focar de hantavirus, prezintă simptome, astfel încât au fost cu toții plasați ''în izolare până la noi ordine'', informează luni AFP, citează Agerpres.

Unul dintre francezi a ''prezentat simptome în avionul de repatriere'', care a aterizat în cursul după-amiezii de duminică pe aeroportul din Bourget, în apropiere de Paris, a anunțat pe platforma X prim-ministrul Sébastien Lecornu.

Potrivit unui decret publicat în cursul nopții în Monitorul Oficial, cele cinci persoane care s-au aflat la bordul MV Hondius sunt plasate ''în carantină'' pe durata ''evaluării medicale și epidemiologice''. ''La finalul acestei evaluări, vor fi menținute în carantină sau plasate în izolare pentru o durată totală de 42 de zile'', se mai precizează în decret.

Persoanele care s-au aflat în contact cu un pasager sau cu un individ infectat sau care prezintă un risc serios de infectare ar putea de asemenea să fie supuse unor măsuri de carantină sau de izolare în cazul unui pericol serios de contaminare, se mai spune în decret.

Perioada de incubație a hantavirusului poate dura până la șase săptămâni.

La câteva minute după ce au aterizat, cei cinci francezi repatriați au părăsit aeroportul din Bourget într-un convoi format din cinci camioane aparținând Serviciului medical de urgență (Samu) și au sosit la spitalul Bichat din Paris, potrivit unui fotograf AFP aflat la fața locului.

11/05/2026 , 08:04

Un american, repatriat de pe vasul de croazieră, este pozitiv la hantavirus

Un american evacuat de pe nava de croazieră afectată de un focar de hantavirus a fost testat pozitiv la infecția cu agentul patogen.

Acesta se numără printre cei 17 americani repatriați aseară din Insulele Canare. Deși rezultatul testului a fost pozitiv, bolnavul nu prezintă simptome. În schimb, un alt american din același grup prezintă simptomele specifice, dar este negativ la testare.

Ambii au călătorit într-un compartiment izolat al avionului care i-a dus în Statele Unite. Ministerul Sănătății din Spania a anunțat și că un cetățean francez, debarcat de pe vas în Tenerife, a început să se simtă rău în drumul spre Franța.

Monica Garcia, ministrul spaniol al Sănătății: „Operațiunea a decurs bine și conform planului. Am debarcat 94 de persoane de 19 naționalități. Unul dintre cetățenii francezi a avut simptome ușoare în timpul zborului (de repatriere, n.red.), iar autoritățile franceze vor proceda la aplicarea măsurilor de control și a protocolului.”

11/05/2026 , 08:00

Protocol anti-hantavirus diferit în SUA:„Poate prezenta riscuri”, dar „nu impunem nimic”, spune șeful OMS

Șeful OMS, Tedros Adhanom Ghebreyesus, prezent în Insulele Canare pentru a superviza operațiunile de evacuare a navei MV Hondius, a estimat duminică după-amiază că protocolul anti-hantavirus implementat în Statele Unite, care nu impune neapărat carantina, „poate prezenta riscuri”, notează AFP, citată de Agerpres.

„Desigur, sfătuim țările, dar, până la urmă, nu impunem nimic”, a declarat presei Tedros Adhanom Ghebreyesus, considerând însă că recomandările OMS, care în acest caz specific prevăd „42 de zile de carantină” pentru cazurile de contact, sunt „foarte clare”.

Operațiunile de evacuare a unora dintre pasagerii și membrii echipajului navei MV Hondius, unde a fost detectat un focar de hantavirus, s-au încheiat duminică și au vizat în total 94 de persoane de 19 naționalități diferite, a anunțat ministrul spaniol al sănătății, Javier Padilla.

Hantavirusul se transmite în general de la rozătoare infectate, cel mai adesea prin urină, fecale și salivă.

Însă experții au confirmat că varianta virusului detectată la bordul navei, hantavirusul Andes, este o tulpină rară care poate fi transmisă de la persoană la persoană, cu o perioadă de incubație de până la șase săptămâni.

10/05/2026 , 18:09

Papa Leon le mulțumește locuitorilor din Insulele Canare pentru primirea navei MV Hondius afectate de focarul de hantavirus

Papa Leon le-a mulțumit oamenilor din Insulele Canare pentru că au dat dovadă de empatie și au permis ca nava de croazieră afectată de hantavirus să acosteze în Tenerife.
Papa Leon: Doresc să le mulțumesc locuitorilor Insulelor Canare pentru căldura care îi caracterizează și de care au dat dovadă primind nava de croazieră MV Hondius, cu pacienți infectați cu hantavirus. Mă bucur că voi avea ocazia să vă întâlnesc luna viitoare, cu ocazia vizitei mele în insule”.

10/05/2026 , 17:15

Cei 14 spanioli evacuați de pe MV Hondius au ajuns la Madrid

Un zbor care îi transporta pe cei 14 cetățeni spanioli evacuați de pe nava de croazieră MV Hondius a ajuns la Madrid din Tenerife, transmite The Guardian.

Pasagerii și membrii echipajului au fost duși la baza aeriană Torrejon și vor intra în carantină într-un spital militar din Madrid.

10/05/2026 , 14:30

Avionul care transportă pasageri spanioli pleacă spre Madrid

Primul avion care transportă pasageri evacuați de pe nava de croazieră afectată de focarul de hantavirus a decolat, duminică, din Tenerife, în Insulele Canare, cu destinația Madrid, unde aceștia vor fi internați într-un spital militar.

Cetățenii spanioli - 13 pasageri și un membru al echipajului - au fost primii care au părăsit vasul MV Hondius, care rămâne ancorat în largul insulei Tenerife după sosirea din cursul dimineții. Potrivit autorităților sanitare spaniole, aceștia vor intra în carantină după ce ajung la Madrid. Doar cetățenii spanioli vor rămâne în carantină pe teritoriul Spaniei, potrivit AP.

10/05/2026 , 12:19

A început evacuarea: Paisprezece cetățeni spanioli vor fi primii care ajung la țărm

A început evacuarea pasagerilor de pe nava de croazieră afectată de hantavirus, ancorată în apropiere de Tenerife, în Insulele Canare. Ministrul Sănătății, Mónica García, a declarat că operațiunea „se desfășoară normal” și că toți pasagerii de la bordul navei MS Hondius sunt încă asimptomatici.

Ei vor fi împărțiți în grupuri după naționalitate și transportați spre coastă în ambarcațiuni mici. Avioane charter vor fi pe pista aeroportului local, gata să-i repatrieze în țările lor de origine.

Paisprezece cetățeni spanioli vor fi primii care vor debarca, urmați de pasagerii transportați de Olanda, printre care se numără cetățeni olandezi, greci și germani, precum și o parte din echipaj. Alte zboruri sunt pregătite să plece ulterior, inclusiv către Regatul Unit și SUA. Ultimul zbor de evacuare ar urma să fie luni, spre Australia.

Cu ajutorul unui teleobiectiv, pasagerii puteau fi văzuți plimbându-se pe puntea navei sau la ferestre, toți purtând măști medicale albe, în timp ce avea loc prima etapă a evacuării, scrie BBC. Mai mulți pasageri au stat pe barca de evacuare, păstrând distanțarea socială, filmând și făcând fotografii în timp ce se apropiau de țărm, unde au fost întâmpinați de oficiali îmbrăcați în costume de protecție albe.

VEZI GALERIA
6 imagini

Sursa foto: Profimedia

VEZI GALERIA
5 imagini

Sursa foto: AP

Nava Hondius a intrat în Portul Granadilla înainte de ivirea zorilor, duminică, la o lună după ce primul pasager a murit la bord.

Știrea inițială:

Nava MV Hondius, lovită de focarul de hantavirus, a ajuns în Tenerife. Începe evacuarea. Operațiune „fără precedent”, spune ministrul spaniol al Sănătății

La aproape o lună după ce primul pasager a murit din cauza hantavirusului la bordul navei MV Hondius, ambarcațiunea a ajuns în sfârșit în Tenerife, în Insulele Canare.

Tedros Adhanom Ghebreyesus, șeful OMS: „Această boală nu este COVID și am spus-o de multe ori, ca Organizație Mondială a Sănătății. Știu că vor fi multe zboruri operaționale. Estimăm că ar putea fi în jur de șase pentru zboruri legate de UE și, de asemenea, în jur de patru pentru zboruri din afara UE. Și știu că Tenerife este gata, pregătită. Și știu că Spania este gata și pregătită și aș dori să vă asigur și de sprijinul nostru. Și de aceea sunt aici.”

VEZI GALERIA
6 imagini

Sursa foto: Profimedia

Nava MV Hondius a ajuns în apropierea portului Granadilla înainte de ivirea zorilor, însă nu va putea acosta imediat. Autoritățile au instituit un perimetru de securitate de o milă marină în jurul vasului. Nava va rămâne ancorată în larg, pentru a-i menține izolarea și a preveni orice contact direct cu țărmul, potrivit BBC. Operațiunea complexă a fost descrisă de ministrul spaniol al Sănătății drept „fără precedent”.

„Riscul de contagiune pentru populația generală este scăzut”, a reiterat ministrul Mónica García.

După ce vasul este poziționat corespunzător, duminică dimineața, echipele medicale urcă la bord pentru a verifica dacă vreun pasager sau membru al echipajului prezintă semne de infectare. Potrivit ultimelor informații, până în prezent nu au mai fost raportate cazuri cu simptome. Ulterior, pasagerii vor fi împărțiți pe grupuri în funcție de naționalitate și transportați spre țărm cu ambarcațiuni mai mici. În acest timp, pe aeroportul local vor fi deja pregătite avioane charter, gata să îi repatrieze în țările de origine.

Cu o zi înainte, sâmbătă, ministrul spaniol de Interne declara că Marea Britanie, Statele Unite și mai multe state membre ale Uniunii Europene trimit avioane pentru operațiune. De asemenea, sunt pregătite aeronave echipate medical, aflate în stand-by, în cazul în care va fi necesară transportarea unor persoane în izolare.

23 de țări implicate

Misiunea, care implică 23 de țări, a fost planificată în detaliu pentru a asigura maximum de siguranță și pentru a răspunde temerilor localnicilor nemulțumiți. Printre aceștia se află și președintele Insulelor Canare, care a declarat că „nu va fi liniștit” până când toți pasagerii și membrii echipajului nu vor părăsi arhipelagul.

Și reacțiile locuitorilor din Insulele Canare sunt împărțite. O parte critică decizia autorităților de la Madrid de a organiza evacuarea pasagerilor în arhipelag, temându-se de riscurile sanitare, în timp ce alții spun că oamenii aflați la bord trebuie ajutați și tratați cu solidaritate.

ARTICOLE DIN ACEEAȘI CATEGORIE

UPDATE. Focar de hantavirus. Șeful OMS avertizează că pericolul nu a trecut: „Munca noastră nu s-a terminat”