Atalanta a câștigat Europa League, 3-0 cu Leverkusen, într-o finală arbitrată de români. E primul trofeu european pentru italieni

22/05/2024 , 23:53

Finala Europa League 2024: Atalanta - Bayer Leverkusen 3-0

Pe superbul Aviva Stadium din Dublin, Atalanta a spulberat-o pe Bayer Leverkusen la scor de neprezentare, în finala Europa League 2024. A fost 3-0 pentru echipa antrenată de Gianpiero Gasperini, într-un meci istoric, arbitrat de românul Istvan Kovacs. Eroul italienilor a fost Ademola Lookman, care a marcat toate cele trei goluri.

Italienii au impus ritmul meciului încă de la început și au deschis scorul în minutul 12, când atacantul nigerian a profitat de o neînțelegere între fundași și l-a învins pe Kovar. Până la pauză, Lookman a mai marcat o dată în minutul 26, cu o execuție superbă, la colțul lung, iar De Ketelaere a ratat o ocazie mare.

Leverkusen nu și-a revenit nici în repriza secundă, în ciuda unei acțiuni finalizate cu șutul lui Frimpong, care a trecut peste poartă. În minutul 76, același Lookman a închis tabela și și-a definitivat hat-trick-ul, cu o nouă execuție spectaculoasă, iar Atalanta - Leverkusen s-a terminat 3-0. Lookman a devenit astfel primul nigerian care a reușit trei goluri într-o finală europeană. Pentru Atalanta, acesta este primul trofeu în competițiile europene.

Italienii au pus capăt seriei impresionante de invincibilitate pe care o deținea Leverkusen până la acest meci. Nemții rămân cu cele 51 de jocuri consecurive fără eșec. Recordul îl deține chiar Steaua București, cu 119 partide la rând în care nu a pierdut. Se întâmpla în perioada 1986-1989, timp în care "roș-albaștrii" au câștigat Liga Campionilor Europeni și Supercupa Europei și au mai jucat o finală a celei mai prestigioase competiții europene intercluburi.

Știrea inițială:

Finala Europa League 2024 pune față în față echipa italiană Atalanta Bergamo şi formaţia germană Bayer Leverkusen. Meciul are loc miercuri, 22 mai, de la ora 22:00. Finala este arbitrată de românul Istvan Kovacs, la centru, ajutat de  arbitrii asistenţi Vasile Marinescu şi Ovidiu Artene, precum şi de Cătălin Popa, ca arbitru asistent video.

Al patrulea oficial a fost desemnat slovacul Ivan Kruzliak, iar arbitru asistent de rezervă e conaţionalul său Branislav Hancko, în timp ce în camera VAR se vor mai afla olandezul Paulus van Boekel, arbitru video, şi compatriotul său Rob Dieperink, suport VAR.

Finala Europa League 2024: Atalanta - Bayer Leverkusen

Bayer Leverkusen, echipa antreantă de Xabi Alonso, are un sezon de excepție, în care a reușit 51 de meciuri consecuvite fără nicio înfrângere. Formația germană a cucerit pentru prima oară titlul în Bundesliga și va juca și finala Cupei Germaniei, sâmbătă, la Berlin, contra formaţiei de ligă secundă FC Kaiserslautern.

Bayer are un trofeu european în palmares, Cupa UEFA (precursoarea Europa League), câştigată în 1988, potrivit Agerpres.

De cealaltă parte, Atalanta se află la prima finală europeană. Echipa italiană nu a mai obţinut un trofeu de 61 de ani, iar săptămâna trecută a pierdut finala Cupei Italiei (0-1 cu Juventus).

Cele două echipe s-au mai întâlnit în Europa League, în anul 2022, în fața 16-imilor. Atalanta a câștigat cu un scor agregat de 4 la 2.

Finalele Europa League din ultimii ani

• 2009-2010: Atletico Madrid - Fulham 2-1, după prelungiri (Hamburg)
  • 2010-2011: FC Porto - Sporting Braga 1-0 (Dublin)
  • 2011-2012: Atletico Madrid - Athletic Bilbao 3-0 (Bucureşti)
  • 2012-2013: Chelsea Londra - Benfica Lisabona 2-1 (Londra - Wembley)
  • 2013-2014: Sevilla - Benfica Lisabona 0-0, după prelungiri; 4-2 la loviturile de departajare (Torino)
  • 2014-2015: Sevilla - Dnipro Dnipropetrovsk 3-2 (Varşovia)
  • 2015-2016: Sevilla - Liverpool 3-1 (Basel)
  • 2016-2017: Ajax Amsterdam - Manchester United 0-2 (Stockholm)
  • 2017-2018: Olympique Marseille - Atletico Madrid 0-3 (Lyon)
  • 2018-2019: Chelsea - Arsenal 4-1 (Baku)
  • 2019-2020: Sevilla - Inter Milano 3-2 (Koln)
  • 2020-2021: Villarreal - Manchester United 1-1, după prelungiri; 11-10, la loviturile de departajare (Gdansk)
  • 2021-2022: Eintracht Frankfurt - Glasgow Rangers 1-1, după prelungiri; 5-4, la loviturile de departajare (Sevilla)
  • 2022-2023: Sevilla - AS Roma 1-1, după prelungiri; 4-1, loviturile de departajare (Budapesta)
  • 2023-2024: Atalanta Bergamo - Bayer Leverkusen (Dublin)

Despre Europa League

Europa League este o competiție anuanlă de fotbal organizată începând cu anul 1971. Este a doua competiție ca importanță din Europa, după Champions League.

A fost introdusă în 1971 sub numele de Cupa UEFA, iar începând cu sezonul 2009-2010 este cunoscută ca Europa League.

Cu șapte trofee în palmares, echipa spaniolă Sevilla este clubul care a câștigat cele mai multe ediții ale acestei competiții.