Diana Stiger a obținut locul 6 în finala probei de 800 de m liber la Europenele de înot în bazin scurt

Diana-Gabriela Stiger (15 ani) s-a clasat pe un meritoriu loc 6 în finala probei feminine de 800 m liber, miercuri seara, la Campionatele Europene de înot în bazin scurt (25 metri) de la Otopeni, transmite Agerpres.

Stiger, care a intrat în finală cu al şaptelea timp, a fost cronometrată în 8 min 30 sec 56/100.

Victoria a revenit franţuzoaicei Anastasiia Kirpichnikova, în 8 min 08 sec 48/100, argintul a fost obţinut de italianca Simona Quadarella, în 8 min 14 sec 83/100, podiumul fiind completat de maghiara Ajna Kesely, în 8 min 18 sec 73/100.

La 100 m fluture masculin, elveţianul Noe Ponti a stabilit un nou record al competiţiei, cu 48 sec 47/100, doborând performanţa realizată, marţi, în semifinale (48 sec 61/100). Medalia de argint a fost adjudecată francezul Maxime Grousset, înregistrat în 49 sec 00/100, iar pe locul al treilea s-a clasat britanicul Jacob Peters, în 49 sec 98/100.