Premierul interimar Ilie Bolojan afirmă că execuția bugetară din primele cinci luni ale anului arată o reducere de peste 40% a deficitului bugetar, un semn că statul începe să își adapteze cheltuielile la resursele disponibile.
„Execuția bugetară pe primele 5 luni arată că deficitul bugetar al României a scăzut cu peste 40% în 2026, la 36 de miliarde de lei, față de 64 de miliarde în aceeași perioadă a anului trecut. Reducerea de peste 28 de miliarde de lei este prima corecție serioasă după ani în care cheltuielile statului au crescut mult peste ceea ce producem. Nu mai putea fi evitată. Este un semn clar că statul începe să cheltuiască mai aproape de ceea ce își permite”, a declarat Ilie Bolojan într-o postare pe Facebook.
Premierul interimar a subliniat că măsurile adoptate pentru reducerea deficitului bugetar sunt dificile, dar necesare, și a arătat că România se află pe direcția corectă. Bolojan a explicat că, pe termen lung, aceste măsuri vor permite reducerea cheltuielilor cu dobânzile și alocarea mai multor resurse pentru investiții și servicii publice.
„Corecția deficitului seamănă cu tratarea unei boli. Ca să-ți fie bine și să te însănătoșești, în prima etapă a tratamentului poate să-ți fie mai rău. Este calea spre însănătoșire. Așa cum se vede și din graficul alăturat, suntem pe drumul cel bun. În anii următori, în loc să plătim zeci de miliarde pe dobânzi, vom putea direcționa resursele spre dezvoltare, prosperitate și servicii publice mai bune. Dar numai dacă avem grijă, în continuare, de sănătatea statului”, a subliniat Ilie Bolojan în aceeași postare.
