Momente de panică pe o stradă din Bacău. Un copil de doi ani a fost salvat dintr-o mașină care s-a răsturnat în urma unui accident rutier. În autoturism se aflau copilul și mama, iar primii care au intervenit au fost doi jandarmi aflați în drum spre serviciu.
Bacău: Copil salvat de jandarmi dintr-o mașină răsturnată
Pentru că portierele erau blocate, unul dintre ei a intrat prin geamul mașinii, a desfăcut centura copilului și l-a scos în siguranță din vehicul. Întâmplarea face că o ambulanță se afla în zonă.
Cel mic a fost transportat la spital pentru investigații medicale, iar mama a primit îngrijiri după ce a suferit un șoc puternic.
Col. Ionuț Ghinea, adjunctul comandantului Grupării de Jandarmi Bacău: „La fața locului am constatat că un copiul era blocat în interiorul autoturismului. Am acționat imediat și am apelat numărul de urgență 112.
Celălalt coleg a pătruns prin geamul vehiculului și a ajuns la minorul în vârstă de doi ani, i-a desfăcut centura de siguranță și l-a extras în siguranță din autoturism, până la sosirea echipajului de ambulanță. De asemenea, a fost identificat conducătorul responsabil de producerea accidentului, până la sosirea echipajului de Poliție Rutieră.”
