UPDATE Ana Bogdan s-a calificat în finala turneului WTA 125 de la Parma

Ana Bogdan s-a calificat în finala turneului WTA 125 de la Parma, după ce a învins-o în penultimul act pe maghiara Anna Bondar.

22/09/2023 , 21:10

Ana Bogdan, calificată în finala turneului WTA 125 de la Parma

Românca s-a calificat în finala turneului WTA 125 de la Parma (Italia), dotat cu premii totale de 100.000 de euro, după ce a învins-o în penultimul act pe Anna Bondar, cu 6-3, 6-4.

Ana Bogdan (30 ani, 71 WTA), a doua favorită, a obţinut victoria după două ore şi 40 de minute, asigurându-și astfel suma de 7.390 de euro şi 95 de puncte WTA.

În finala turneului din Italia, Ana Bogdan o va înfrunta pe slovaca Anna Karolina Schmiedlova.

22/09/2023 , 21:05

Ana Bogdan, calificată în semifinalele turneului de la Parma după un duel românesc

Ana Bogdan a învins-o pe Jaqueline Cristian cu scorul de 4-6, 6-1, 7-6 (7/1), joi, într-un duel românesc jucat în sferturile de finală ale turneului WTA 125 de la Parma, potrivit Agerpres.

Ana Bogdan a fost la a doua întâlnire cu Jaqueline Cristian și a obţinut victoria după două ore şi 26 de minute.

Jaqueline Cristian s-a impus în primul set cu 6-4, diferenţa fiind făcută de un break reuşit la 2-2. Ana Bogdan a dominat actul secund, câştigând cu 6-1. În decisiv, Ana Bogdan a avut 5-3, dar Jaqueline Cristian a câştigat trei ghemuri la rând, iar setul a ajuns în tiebreak, unde Ana Bogdan nu i-a lăsat nicio şansă compatrioatei sale (7-1), potrivit sursei menționate.

După această victorie, sportiva din Sinaia şi-a asigurat un cec de 5.222 de euro şi 57 de puncte WTA, în timp ce Jaqueline Cristian a încasat 3.478 de euro şi s-a ales cu 29 de puncte WTA.

În penultimul act de pe tabloul de simplu feminin, Bogdan va juca împotriva Annei Bondar (26 ani, 105 WTA), cap de serie numărul şapte.

Românca are 2-1 în meciurile directe cu Bondar, pe care a învins-o în 2019, în calificări la Istanbul, cu 2-6, 6-3, 6-3, şi anul acesta la Madrid, în primul tur, cu 4-6, 6-4, 7-6 (7/2). Bondar a câştigat la începutul anului, în primul tur la Australian Open, cu 6-2, 2-6, 6-3.