La două săptămâni după ce a sărit în lacul Chitila ca să-și salveze prietena, adolescentul de 16 ani continuă să ofere altora o șansă la viață. După ce a fost declarat în moarte cerebrală, organele sale au fost transplantate cu succes mai multor pacienți aflați în stare critică.
Inima băiatului a ajuns la un pacient de 50 de ani care suferea de insuficiență cardiacă severă, iar cei doi rinichi au fost transplantați unui bărbat de 38 de ani și unei femei de 40 de ani, ambii aflați în insuficiență renală terminală și dependenți de dializă.
Rinichii băiatului care și-a salvat prietena de la înec au salvat alți doi pacienți
Potrivit informațiilor publicate de Dorin Chioțea, redactor-șef Libertatea, intervențiile s-au încheiat marți seară la Secția de Urologie din cadrul Institutului Clinic Fundeni.
Rinichii s-au potrivit perfect pentru doi pacienți aflați în insuficiență renală terminală și dependenți de dializă. Este vorba despre un bărbat de 38 de ani și o femeie de 40 de ani.
Operațiile au fost coordonate de conf. univ. dr. Cătălin Baston, medic primar urologie.
Din echipa medicală au făcut parte șef lucrări dr. Silviu Margaritis și dr. Ionuț Manea, ambii medici primari, asist. univ. dr. Oana Moldoveanu și asist. univ. dr. Lucas Discălicău, medici specialiști.
Anestezia a fost asigurată de dr. Iulia Negru, medic primar ATI.
Potrivit sursei citate, prelevarea rinichilor a fost realizată la Spitalul Clinic de Urgență pentru Copii „Grigore Alexandrescu” de asist. univ. dr. Claudiu Codoiu, medic primar urologie.
Adolescentul de 16 ani a devenit erou după ce și-a salvat prietena de la înec în lacul Chitila, însă el nu a mai putut fi salvat. Prin donarea organelor, familia lui a oferit o nouă șansă la viață mai multor pacienți.
Inima adolescentului erou din Chitila a fost transplantată cu succes la Spitalul Floreasca
Inima adolescentului de 16 ani din Chitila, care și-a pierdut viața după ce și-a salvat prietena de la înec, a fost transplantată cu succes la Spitalul Clinic de Urgență Floreasca.
Intervenția a fost realizată de prof. dr. Horațiu Moldovan, șeful secției de Chirurgie Cardiovasculară, și a durat aproximativ șapte ore. Potrivit informațiilor publicate de Dorin Chioțea, redactor-șef Libertatea, cordul a fost transplantat unui pacient de 50 de ani care suferea de cardiomiopatie dilatativă, o boală care i-a provocat insuficiență cardiacă severă.
Pacientul mai fusese operat în anul 2009, atunci când medicii i-au montat o proteză pe valva mitrală.
Potrivit sursei citate, inima a fost primul organ prelevat, după pregătirea prealabilă post-disecție a ficatului și a rinichilor.
Operația a durat șapte ore
Intervenția de prelevare a fost realizată de echipa de chirurgie cardiovasculară coordonată de prof. dr. Horațiu Moldovan, din care au făcut parte Cristian Voica, medic primar, și asist. univ. Sabina Safta, medic specialist.
La transplantul propriu-zis au participat, alături de prof. univ. Horațiu Moldovan, asist. univ. dr. Silvia Preda, medic specialist, și medicul rezident Iulian Țilboacă.
Anestezia a fost asigurată de dr. Alexandra Voicu și dr. Alexandru Alexandrescu, medici specialiști ATI, iar monitorizarea inimii este realizată de dr. Andrada Guță, medic specialist cardiolog.
Echipa de la „Grigore Alexandrescu”, implicată în identificarea donatorului
De asemenea, echipa ATI a Spitalului „Grigore Alexandrescu”, coordonată de dr. Cristian Tănase, responsabil cu identificarea donatorilor, împreună cu dr. Cristina Marinescu, dr. Georgiana Buzea, medicul rezident Clara Ștefănescu și asistenta Carmen Aurora Stănciulescu, coordonator de transplant, a contribuit la intervenția care a oferit o nouă șansă la viață altor pacienți.
„Au transformat durerea unei familii într-o speranță imensă pentru alți români”, a scris Dorin Chioțea, redactor-șef Libertatea.
Adolescentul de 16 ani a devenit erou după ce și-a salvat prietena de la înec în lacul Chitila, însă el nu a mai putut fi salvat.
Povestea adolescentului din Chitila care și-a salvat prietena și a oferit altora o nouă șansă la viață
Incidentul a avut loc în urmă cu două săptămâni la marginea lacului Chitila, unde adolescenta a căzut în apă, iar prietenul care o însoțea a sărit să-i salveze viața. Băiatul de 16 ani a reușit să o readucă la mal pe fată, însă el a rămas blocat sub ponton.
Astfel, atât salvamarii, cât și scafandrii și pompierii au intervenit pentru a-l salva. Vorbim despre o intervenție a Inspectoratului pentru Situații de Urgență București-Ilfov.
În momentul în care băiatul a fost scos la mal, medicii au încercat timp de aproape 40 de minute să-l resusciteze, a fost stabilizat și urcat în elicopter pentru a fi transportat la Spitalul Grigore Alexandrescu.
La două săptămâni de la internare, a fost declarată moartea cerebrală a adiacentului de 16 ani. Mai multe organe fuseseră afectate de faptul că ar fi stat în apă zeci de minute. După ce familia copilului a stat de vorbă cu psihologii de la Agenția Națională pentru Transplant, părinții au ajuns la concluzia împreună cu medicii să doneze nu mai puțin de patru organe.
Medic: Astfel de intervenții nu ar fi posibile fără solidaritatea extraordinară a familiilor
Prima intervenție de prelevare de organe din 2026 realizată la Spitalul Clinic de Urgență pentru Copii „Grigore Alexandrescu” din București a oferit o nouă șansă la viață pentru patru pacienți aflați în stare gravă.
Potrivit Agenției Naționale de Transplant, miercuri, 27 mai 2026, la Spitalul Clinic de Urgență pentru Copii „Grigore Alexandrescu” a avut loc intervenția de prelevare de organe de la adolescentul aflat în moarte cerebrală.
Directorul executiv al Agenției Naționale de Transplant (ANT), dr. Guenadiy Vatachki, a transmis un mesaj de recunoștință familiei donatorului: „În cea mai grea clipă posibilă, familia sa a găsit puterea de a oferi altor oameni șansa la viață. Mulțumim pentru generozitate, pentru curaj și pentru lecția de umanitate pe care o oferă întregii societăți. Datorită acestui gest, patru pacienți primesc astăzi șanse la viață.”
„Pentru un tânăr de 17 ani, acest transplant înseamnă șansa la o viață normală. Astfel de intervenții nu ar fi posibile fără solidaritatea extraordinară a familiilor care aleg să transforme durerea într-un dar neprețuit pentru alți pacienți”, a declarat profesorul dr. Vlad Brașoveanu, cel care va realiza transplantul hepatic la Institutul Clinic Fundeni, potrivit unui comunicat al Ministerului Sănătății.
Profesorul dr. Horațiu Moldovan, coordonatorul echipei care va efectua transplantul cardiac la Spitalul Floreasca, a precizat: „Pacientul care va primi cordul are 50 de ani și suferă de cardiomiopatie dilatativă. Este pentru prima dată când la Floreasca realizăm un transplant cardiac la un pacient, care a suferit anterior o altă intervenție chirurgicală cardiacă. Totodată, acesta este al treilea transplant de cord efectuat în acest an în cadrul spitalului nostru.”
Potrivit comunicatului Agenției Naționale de Transplant, echipa de la secția ATI a Spitalului „Grigore Alexandrescu”, coordonată de dr. Cristian Tănase – KDP, împreună cu dr. Cristina Marinescu, dr. Georgiana Buzea, medicul rezident dr. Clara Ștefănescu și asistenta Carmen Aurora Stănciulescu, coordonator de transplant, a asigurat procedura de prelevare și coordonarea cazului.
Reprezentanții ANT au transmis că intervenția de prelevare și transplanturile au fost posibile datorită colaborării dintre echipele medicale, coordonatorii de transplant și centrele implicate, iar gestul familiei adolescentului a oferit o nouă șansă la viață pentru mai mulți pacienți.
Peste 50% dintre familii nu sunt de acord cu donarea de organe
În 2015, în România a avut loc nu mai puțin de 210 transplanturi de rinichi, 101 transplanturi de ficat și șase transplanturi de inimi.
Doar 51% dintre familii spun că nu sunt de acord cu donarea organelor pacientului care a fost declarat în moarte cerebrală.
